Het leukste van een feest.. Jan Uintzen Ooit zei Godfried Bomans 'het leukste uan een feest is de dag eruóór'. Dat is een passende gedachte in de de cembermaand. De voorbereidingen voor sinterklaas, kerst en jaarwisseling zijn vaak al een feest op zich. Voor de redactie zijn de voorbereidingen voor een nieuwe Spiegel ook geen straf. Een nieuwe Spiegel ont staat in een ontspannen sfeer, met gepaste inspanning. En dat weer al tien jaar met het huidige team. De redactie heeft dus wat te vieren en het leukste van dat feestje is de dag ervóór. Hartelijk dank Aafke, Akke, Else, Nina, Ad, Jaques en Jeroen. Maar ook dank aan de onbaatzuchtige auteurs die van Den Spiegel een periodiek maakten voor de Vlissingse lokale geschiedenis en de Zeeuwse maritieme historie. Bovendien, tien jaar werken voor Den Spiegel werd voor ons geen last dankzij de medewerking en het vertrouwen van het bestuur van onze vereniging; hartelijk dank hiervoor. Deze Spiegel kijkt terug op drie enerveren de gebeurtenissen uit de lokale geschiede nis van Vlissingen. Jules Braat beschrijft in Te Wapen...! Mari tiem Vlissingen in de jaren 1830/1831 het optreden van de marine in Vlissingen toen, kort na de Tiendaagse Veldtocht, onder Engelse bemiddeling een wapenstilstand met het opstandige België werd afgesloten. Een actueel onderwerp dat wellicht wat aansluit bij de problemen van de jongste Belgische regeringsvorming. Mannen als Hobein en Lewe van Aduard hebben nog zichtbare sporen in het huidige Vlissingen. In Een Argentijnse drieling: schepen ooor Argentinië duikt Cor Heijkoop in de rijke KMS-historie. Ook dit onderwerp heeft een grote actualiteit. Waar nu een lange leegte tot een 'regeringscrisis' in Vlissingen leidde, beheersten begin jaren vijftig de beide Argentijnse schepen, Maipu en Alberto Dodero, het stadsbeeld. Maar alles is ver gankelijk. De Maipu zonk al in november 1951, de Alberto Dodero werd in augustus 1985 gesloopt. In de jaren negentig onder gingen de beide stadshellingen van de Koninklijke Maatschappij De Schelde het zelfde lot. En het voormalige KMS-terrein wacht en wacht. Negentig jaar geleden, in november 1918, kwam er een eind aan de Grote Oorlog. Nederland bleef in die oorlog buiten schot, neutraal zo men wil. In de Eerste Wereld oorlog, de boulevard schietklaar schetst Ad van Dijk hoe in het neutrale Vlissingen toch rekening gehouden werd met een moge lijke invasie. De neutraliteit van Nederland werd strikt gehandhaafd, wat Winston Churchill nooit vergeten is. Tenslotte, de redactie wenst u goede kerst dagen, een mooie jaarwisseling en een ge zond nieuwjaar. En misschien dat we de uitspraak van Godfried Bomans toch nog wat veranderen. Voor de redactie zijn niet alleen de voorbereidingen, maar is ook het verschijnen van een nieuwe Spiegel een feest. En het leukste van dat feest ontstaat wanneer u geniet van ons blad. We wensen u in 2008 daarom veel leesplezier. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2008 | | pagina 4