W Het vernieuwde epitaaf, onthuld op 13 maart 2007. (Fotocollectie R. Rijken te Koudekerke) rode vloeistof. Mocht men ooit de nieuwe steen doorzagen dan zullen de rode aders in het binnenste doorlopen. In 2006 werden zowel de restauratie als de renovatie voltooid. Het ornament werd in de winter van 2006-2007 teruggeplaatst in de muur, op een nieuwe plek in de kerk. Op 13 maart 2007 werd het ornament voor ge nodigden onthuld. Koopman en regent Is dit monument de ijdelheid van een dode? Er is geen testament bewaard van Jan Lambrechtsz. Coole. We zullen daardoor waarschijnlijk nooit weten welke verwach tingen of laatste wensen hij heeft achterge laten omtrent zijn begrafenis. Gezien zijn persoonlijk devies7 valt vast te stellen dat hij een dergelijk monument wel bijzonder werelds had gevonden. Maar wat voor gro tere eer hadden zijn tijdgenoten kunnen be wijzen aan een man die in zijn tijd, naar verluid, zo veel betekend had voor stad en handel? Weinig meer dan het epitaaf dat in zijn nagedachtenis werd opgericht. Wat weten we nu nog over de 'wijze Coo- lenius', zoals hij staat aangeduid op de bo venste tekstplaat van het monument? Vol gens de auteur van de tekst wist Coole zeer goed 'dat de wereld niets is dan een ijdele droom der dingen, en dat de schatten, die tevergeefs opgehoopt worden, vergankelijk zijn.' Dat hij zelfs gezegd heeft: 'Alles is op schik.' En, vervolgt de auteur: 'Hij kon in waarheid weten, dat alles opschik is, die in waarheid wist, dat de wereld niets is.'8 Hoe wist hij dit zo zeker? Had hij zelf die wereld buiten Vlissingen aanschouwd? Er bestaat een vermelding dat hij als jonge man gevaren had, maar naar bekend is, komt dat niet van een tijdgenoot en zonder veel uitweiding over zijn belevenissen. Had hij kennis van de wereld buiten de ha ven- en vestingstad waar hij het grootste deel van zijn leven moet hebben door bracht? Ja, zonder twijfel. Met elk schip dat terugkwam in de haven, uit oorden als de verre Amerika's, Azië, Australië, de noor delijke ijszeeën; alle ontdekkingen uit de 'nieuwe werelden' die mee terug werden genomen naar Vlissingen, moet hij wel een keer onder ogen hebben gehad. Coole was niet alleen lange tijd één van de belangrijk ste regenten van de stad; hij was in de eer ste plaats ook een van de bewindhebbers van de toen nog jonge Oost-Indische Com pagnie en investeerder van expedities naar 12 Den Spiegel

Den Spiegel | 2008 | | pagina 14