Detail van een ornament van het epitaaf met de uit beelding van het terugkerend devies van Jan Lambrechtsz. Coole: 'Hier is al werelds, het is al ijdel- heid.' (fotocollectie R. Rijken te Koudekerke) de onbekende continenten, in de hoop dat het lucratieve handel met zich mee zou brengen. Elk binnenvarend schip moet dus in haar ruimen de bewijzen hebben ver voerd van de toen nog meest onbekende welstand van de wereld. Elk gezonken schip daarentegen kon niet meer dan een teken zijn van die vergeefsheid en vergan kelijkheid van het leven. Over het zakelijke leven van Jan Lam brechtsz. Coole is behalve zijn bestuurlijke betrokkenheid als burgemeester van Vlis singen en zijn investeringen in handelsex pedities weinig meer bekend. Opvallend is wel dat zowel zijn zakelijk als zijn persoon lijk leven (en daarmee uiteindelijk ook zijn dood) zeer nauw verbonden is met de Grote of St. Jacobskerk te Vlissingen. Tussen 1594 en 1597 huurde hij als koopman de zuidelijke dwarsbeuk van het gebouw, als opslagruimte voor zijn goederen.9 Dit ge beurde vaker. Door het gemis van een groot aantal van de ritualen en de afschaf fing van het uiterlijk beeldvertoon, konden de protestanten het af met aanzienlijk klei nere ruimtes dan hun katholieke voorgan gers. In de imposante kerkgebouwen die men had geconfisceerd, bleef de nodige ruimte ongebruikt. Deze werd verhuurd en vaak met een muur of schutting afgeschei den van de ruimte waar de godsdienstoefe ning werd uitgevoerd. Uit de opbrengsten betaalden de nog zeer jonge kerkelijke ge meenten het onderhoud van de gebouwen. Ma Coole wordt dezelfde ruimte verhuurd aan een zeepzieder, en een andere ruimte werd verhuurd voor de berging van onder meer tonharing.10 De gebroeders Van Pere huurden zelfs ruim twintig jaar één van de kapellen als pakhuis en kantoor voor hun handelspraktijken.11 Coole was woonachtig in Vlissingen, hij be zat een huis op de hoek van de Mieuwstraat en de haven.12 Daarnaast was hij eigenaar van een hofstede onder West-Souburg, waar hij waarschijnlijk de zomers door bracht. Hij was viermaal gehuwd en kreeg bij zijn eerste echtgenote twee dochters.13 Er waren geen zonen, en daarmee stierf zijn familienaam met hem uit, maar zijn zeven tiende- en achttiende-eeuws nageslacht uit de vrouwelijke lijnen, en verdeeld over niet minder dan de elite van Zeeland en Hol land, is altijd zijn nagedachtenis blijven eren met het vermelden van zijn familiewa pen onder hun kwartieren.14 Hij overleefde drie van zijn vier echtgeno tes, die allemaal zijn begraven in dezelfde kerk. Op de grafsteen van zijn tweede echt genote Lisbet Pietersdr. Smidt, die na een kort huwelijk al in oktober 1596 overleed, staat al het devies dat ruim twintig jaar la ter ook de zijne zou sieren: 'Tis al werelds' waarbij telkens tekst en beeld verweven zijn door slechts de letters 'Tis al' te graveren en vervolgens een bol (al dan niet met een kruis) af te beelden. Als in 1621 zijn klein dochter Elisabeth de Waerdt sterft wordt zij in dezelfde kerk begraven, direct onder het gedenkteken dat voor haar grootvader werd opgericht. Coole's eigen zerk is niet bewaard gebleven, maar er wordt beweerd dat ook zijn zerk dicht in de buurt van het epitaaf lag, dat ook op deze steen zijn wa pen was afgebeeld, en wel vastgehouden door twee toepasselijke schildhouders, na melijk zeedraken. April 2008 13

Den Spiegel | 2008 | | pagina 15