Zo raakte met de jaren de familie Coole en haar nageslacht steeds verder verweven met het gebouw van de St. Jacobskerk. En samen deelden zij het lot dat op 5 septem ber 1911 voorviel. Door onvoorzichtigheid van een loodgieter werden kerk en toren door brand verwoest. Het kerkzilver en het archief werden gered, maar met het ge bouw raakte ook het interieur waaronder de grafmonumenten en -zerken, ernstig en sommige zelfs onherstelbaar beschadigd. Tijdens de kerkrestauratie gedurende de ja ren 1912-1915, besloot de architect, mede door de zware beschadigingen die aan de grafzerken werden geconstateerd, om de vloer tot het oorspronkelijke niveau terug te brengen. Slechts een klein aantal van de grafzerken kon behouden worden, maar al le werden verwijderd van hun originele plaats. Ondanks alle zorg die is besteed aan de kerk heeft men niet kunnen voorkomen dat een en ander veranderd is. Maar na negen tig jaar van verborgen aanwezigheid, hoog in de muur van één van de kapellen - grauw en zwaar beschadigd -, is het epitaaf dat ooit werd opgericht ter memorie van een belangrijk maar bescheiden man weer in haar luister hersteld. Bij een bezoek aan de kerk valt het imposante epitaaf beslist op, maar nog altijd vinden we in de orna menten tal van verwijzingen naar het de vies van Coole: 't Is al werelds. En daarmee krijgt zelfs de ijdelheid van een epitaaf als dit een zekere bescheidenheid. Noten: 1 Het bluswater dat in 1911 werd gebruikt kwam rechtstreeks uit de havens van Vlissingen. 2 Sinds 2006: Rijksdienst voor Archeologie, Cultuur landschap en Monumenten 3 ScheBlitz is een stad in Beieren, Duitsland 4 A. Tramper, W. Pias-van Rijsoort met medewerking van A. Meerman (red.), Zeven eeuwen Sint Jacobs kerk, geschiedenis en restauratie (Goes 1998), pa gina 67 5 Een lichtroze fijnkorrelige marmersoort uit Portugal. 6 Een zwarte marmersoort uit het plaatsje Mazy, nabij Gembloux (Namur, België). 7 Zijn persoonlijk devies is op verschillende wijzen be waard gebleven. Het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen beschikt in haar collectie over de wandelstok van Jan Lambrechtsz. Coole waar op de zilveren knop naast zijn naam en het jaartal 1615 de tekst 'Hier is al werelds, het is al ijdelheid' staat, (vriendelijke mededeling van de conservator mw. drs. C.E. Heyning). Op het hier be sproken grafmonument bevindt zich een klein orna ment waaruit de tekst 'Tis al werelds' blijkt. Beide zijn een afgeleide van het beroemde citaat 'IJdelheid der ijdelheden, het is al ijdelheid.' (Prediker hoofd stuk 1, vers 2) 8 C.P.I. Dommisse, De geschiedenis van de Westpoort te Vlissingen en de in een harer torens gevestigde Oudheidskamer, in verband met de historie der stad (Vlissingen 1903), p. 59-61 9 P.K. Dommisse, 'De ambachtsheerlijkheid van Oud- Vlissingen en de wording van Nieuw-Vlissingen' In: Archief (1910), pagina 173 10 P.K. Dommisse 1910, p. 173 11 P.K. Dommisse, 'Eenige grafschriften uit de afge brande St. Jacobskerk te Vlissingen, met archivali sche toelichtingen' In: Archief uitgegeven door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (1913), pagina 7 12 Gemeentearchief Vlissingen, Bibliotheek Van der Os, inv.no. 2095 Aantekeningen over Vlissingen door F. Nagtglas uit diens aantekeningen over Zeeland, (manuscript), pagina 14) 13 Nader onderzoek moet uitwijzen of er een derde dochter is, zoals wordt geopperd in enkele bronnen. De mogelijkheid bestaat dat twee verschillend ge noemde dochters Coole één en dezelfde persoon zijn. 14 Zeeuws Archief [in kopie], J.P. Rethaan Macaré, 'Wapenborden en wapens op tombes, monumenten en grafgesteenten in de kerken van de voormalige provincie Zeeland tot in 1798 aanwezig geweest. Afgetekend en opgenomen voor de opruiming' (1798) (manuscript), 5 delen Dit artikel werd eerder gepubliceerd in het 'Bulletin van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken', nummer 59 (okto ber 2007), pagina 6-9 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2008 | | pagina 16