geruchten maar eens ontzenuwen. Chaer- lessen geeft opening van zaken 'van der gerucht die achter hem gestroeyt waren'. Een paar maanden later staat hij weer in de consistorie, na weer beschuldigd te zijn van 'dronckenschap, toorn ende gevecht'. De kerkenraad blijft lankmoedig en schorst Chaerlessen tot de eerste avondmaalsvie ring. Een laatste waarschuwing volgt: 'dat den kerkenraed soo hy noch meer quame soo te vervallen, sel niet meer en sal con- nen noch mogen over 't hooft sien.' In ja nuari 1642 houdt hij de eer aan zichzelf en bedankt per brief voor het voorlezers- en voorzangersschap van de Grote Kerk. Later komen we nog meer voorvallen tegen van problemen met voorlezers en voorzan gers. Opmerkelijk is het wel, want over bij voorbeeld problemen met kosters lees je zelden. Aanstelling van David Baret als voorzanger Hoe een verkiezing van een voorlezer in zijn werk ging, laten bijvoorbeeld de kerken- raadsnotulen van 27 maart 1802 zien. David Baret, Abraham van Ditmars en Jean Jacques Bourdeau hadden gesolliciteerd als voorzanger en voorlezer. Voor de ker kenraad moesten ze hun 'bekwaamheden' tonen door 'het lezen en zingen van de door de praeses hun opgegeve capittelen uit 't Oude en Mieuwe Testament en Psalmen in de kerk'. Na vertoning van hun kwaliteiten viel de keuze op David Baret. Het regle ment van de voorzangers en voorlezers werd voorgelezen en door Baret onderte kend. Combinatie voorzanger en schoolmeester De combinatie schoolmeester en voorlezer kwam regelmatig voor, zoals we al zien in 1580. Pensionaris Lambrechtsen van Ritthem stelt in een vergadering van het stadsbestuur in 1783 voor om de functie van voorzanger in de Oostkerk en school meester in de Armschool door één en de zelfde persoon te laten uitoefenen. Hier worden dus de functies door middel van een reglement aan elkaar gekoppeld. De scholarchen en curatoren van de Arm school en de Nederduitsche kerkenraad ging hiermee akkoord. In 1789 wordt als voorzanger en schoolmeester aangesteld Willem Arents. Op 7 novemer 1789 laat hij voor de kerkenraad zien wat hij in huis heeft aan zang- en voorleeskunst. Dominee Hoog deelt de kerkenraad mee, dat Arents ook voor het College van Scholarchen en Curatoren van de Armschool z'n kwaliteiten al eerder bewezen heeft. Problemen met de reglementen In de vergadering van 22 januari 1729 be sluit de kerkenraad 'eenige weinige artike len' op te stellen voor de voorzanger. Even Bewijs van betaling aan de voorzanger Anthonij Abaar, 30 juni 1713. (Zeeuws Archief, Archief Rekenkamer) OV&c- April 2008 21

Den Spiegel | 2008 | | pagina 23