De Waalse Kerk te Vlissingen of de 1' Eglise Wallonne de Flessingue van 1572 tot 1825 Cees Steutel Deze Waalse ook genoemd Franse kerk was gelegen aan het eind van de Korte Vlamingstraat nabij de Waalsche of Fransche Kerkstraat op de hoek van een slop met dezelfde naam. Deze Waalsche Kerkstraat was een zijstraat van de Peperdijk. De locatie van de Waalse of Franse kerk in Vlissingen Archeologisch onderzoek Op de hierbijgaande afdruk afkomstig uit het Geografisch Informatie Systeem van de gemeente Vlissingen wordt de juiste positie van de voormalige kerk in de huidige stadsplattegrond weergegeven. Het is een projectie van de gegevens uit de Kadastrale Atlas van 1832 op de hedendaagse bebou wing. Cl kunt de oude locatie zeer dicht benade ren door komende vanaf het Scheldeplein via de Walstraat linksaf de (korte) Vrouwe straat in te slaan en dan door te lopen tot het hekwerk rondom het voormalige terrein van de Koninklijke Maatschappij De Schel de. Direct achter deze afscheiding, naast de met aluminium beklede loods van de plaat werkerij, was het gebouw gesitueerd. Later is het terrein nog gebruikt door de be kende Vlissingse ondernemer F. Wibaut voor de opslag van materialen en daarna zijn er een aantal particuliere woonhuizen gebouwd totdat begin twintigste eeuw het gebied werd verworven door 'De Schelde' om vervolgens als bedrijfsterrein dienst te doen. Door de grote eigendomstransactie van de Scheldeterreinen is de grond op dit moment eigendom van de gemeente Vlissingen. Intussen zijn de opstallen op het voormalige terrein van de kerk gesloopt. Tijdens het schrijven van dit artikel ontving ik het verheugende bericht van Bernard Meijlink van de Walcherse Archeologische Dienst dat een gedeelte van het portaal en de fundamenten van de oostelijke zijde met de cisterne van het gebouw zijn blootge legd. Deze dienst zal hierover rapporteren zodat door middel van een combinatie van archief- en archeologisch onderzoek een zo goed mogelijk beeld van de al lang ver dwenen kerk kan worden weergegeven. De bouw De bouw van de kerk blijft in nevelen ge huld. Bestek en tekeningen ontbreken ter wijl ook gegevens over de financiering van het gebouw spaarzaam in het archief te vin den zijn. Reeds in het begin van de negen tiende eeuw, nog voor de brand van 1809, waren er vele vragen over onder andere het eigendom van de kerk. Na lang wikken en wegen stelde de Raad van Vlissingen in 1807 vast dat de Waalse gemeenschap eigenaar was van het kerkgebouw. Het 'Register op de notulen ten Rade der stad Vlissingen 1630/1639' vermeldt het volgende: 'Fransche kerk' gecommitt. benoemd om met de kerkeraad te spreeken over de ver grooting van de fransche kerk 29 juni 1633. de vergrooting geaccordeerd 1 maart 1634. A.Th. geautoriseerd tot het stellen van een bekwam persoon tot den opbouw van de Fransche kerk 6 december 1634. Nadere resolutie omtrent den opbouw van de Fransche kerk 3 januari 1635.' Verder valt te lezen: 'Den France kerk te bouwen in den Korte Vlamingstraat daar den Schuure en Werf van seekere huyvetters staat neffens het hof van Samuel del Corne(s).' 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2008 | | pagina 26