Huidige plattegrond geprojecteerd op een plattegrond van 1830. Met links de Waalse kerk, in het midden de Kleine- of Middelkerk en rechts nog de contouren van het Van Dishoeckhuis. De nummering van de panden duidt op nog bestaande bouw, de overige bebouwing is verdwenen. (Gemeentearchief Vlissingen, GIS-project) De extracten uit de rekeningen van de Stad Vlissingen vermelden ook dat: '1 november 1634 Betaalt aan de Hm Commissen van de Fransche kerk de Hr. Baillieu Cau, Burgemeester Honich en Pieter Jaspers, mitsgaders de maecht en Heijnsius over 't geene gecollecteerd is tot den bouw der voorsz: kerke ter voorgem: reekening in ontfang gebragt 250 ponden Vlaams.' Uit deze teksten blijkt dat de Waalse ge meente in 1633 te kampen had met gebrek aan ruimte voor de erediensten. Zij richtte zich daarom met een verzoek tot het stads bestuur om de bestaande huisvesting in het noordertransept van de St. Jacobskerk aan de Oude Markt te vergroten. In eerste in stantie verleende men medewerking aan dit verzoek maar al spoedig stelde het stede lijk bestuur een commissie in met de op dracht om te onderzoeken of het mogelijk was een afzonderlijk kerkgebouw op te richten. Bouwkundige uitbreiding in de oude St. Jacobskerk zal problematisch geweest zijn terwijl bovendien de Engelse gemeen te van dezelfde ruimte gebruik maakte. Het was waarschijnlijk praktischer om naar een nieuw gebouw te streven. Deze ingestelde commissie stond onder leiding van Jacob Heijns, schepen en raad van de stad en wo nende in de Corte Noordstrate. Vast staat wel dat de vroedschap van de stad alle medewerking verleende maar dat de bouw niet uit de stadskas is gefinancierd omdat er geen uitgavenpost in de stadsrekening is te vinden die daarop wijst. Zo werden de door de stad verstrekte bouwmaterialen door de commissie vergoed. De bouwcom missie waarin ook leden van de Waalse ge meenschap participeerden, trad naar alle waarschijnlijk op als opdrachtgever en als fondsenwerver. Kennelijk bleef de bouw grond in handen van het stadsbestuur. Waar kwam het geld vandaan om de kerk te bouwen? Mogelijkerwijs ging men over tot de uitgifte van rentebrieven en uit bo vengenoemde gegevens blijkt dat er ook geld is gecollecteerd 'ten bedrage van 250 ponden Vlaams'. Het is ook mogelijk dat er gelden zijn gedoneerd uit de zogenaamde geestelijke goederen. De zorg voor onder houd en beheer van het gebouw vertrouw de de commissie toe aan de kerkmeesters van de Vlissingse Nederduitsch Hervormde kerken. Deze kerkmeesters waren ook be voegd om graven in de kerk te verkopen en April 2008 25

Den Spiegel | 2008 | | pagina 27