De restanten van de opgegraven Waalse kerk; zuid- en oostzijde. (Foto Kees Steutel) om een regenbak aan te leggen om op de ze wijze inkomsten te verwerven voor onderhoud van het gebouw. De bouw van de kerk verliep voorspoedig want in augustus 1635 volgde reeds de openingsplechtigheid. Macaber detail; De voorzitter van de com missie en trekker van het project de heer Jacob Heijns (Latijn: Heijnsius) overleed ruim één jaar na de in gebruikneming van het gebouw op 17 november 1636. Hij kreeg een eregraf in het kerkgebouw met de eerste grafzerk na de opening. Opgegaan in vlammen 'Dat gemelde Kerk, consistorie Kamer met dezelfs fraai Orgel, archiven etc. kortom al les wat zich ten dien tijde, in deselve be vond, een prooi der Vlammen is geworden, door het Bombardement van d' Engelsche Krijgsmacht op deze stad, in het jaar 1809 zijnde in dien tijd, door de franschen tot een kazerne voor de Militairen gebruikt, en door het menigte stroo, dat in deselve was, te eerder in de brand geraakt is.' Aldus een verklaring van de provisionele vice-burgemeester van de stad Vlissingen de heer Pieter Joos Mortier, gedateerd 5 november 1814. Deze verklaring heeft betrekking op de toenmalige Waalse kerk ook wel Franse kerk genoemd. De kerk werd bezocht door protestantse Franstalige gelovigen. Zij noemden hun kerkgebouw en kerkgemeen schap 'Eglise Wallonne' omdat de stichters van de Waalse kerken in de zestiende eeuw voornamelijk afkomstig waren uit de Frans talige Zuidelijke Nederlanden, een gebied dat niet alleen ongeveer het huidige Wallonië omvatte maar ook regio's gelegen in Noord-Frankrijk. De droevige gebeurtenis is enigszins op de achtergrond geraakt omdat door de hevige bombardementen vele andere gebouwen waaronder tientallen woonhuizen in de stad zwaar werden beschadigd en er bijna 50 do den te betreuren waren. De meeste aan dacht zowel van tijdgenoten als van liefheb bers van de stadsgeschiedenis ging uit naar de spectaculaire stadhuisbrand of de door vlammen gedeeltelijk verteerde Oostkerk. Aan het Waalse kerkgebouw werd ernstige brandschade toegebracht door de Engelse beschietingen met brandraketten en mor- 26 Den Spiegel

Den Spiegel | 2008 | | pagina 28