De Franse plattegrond uit 1810 Het kerkgebouw van de Waalse Gemeente heeft 174 jaar bestaan van 1635 tot 1809. Helaas is het mij niet gelukt om ook maar één enkele betrouwbare gravure, tekening, schilderij of andere afbeelding van het ex- of interieur te vinden. Wegens het ontbre ken van een torentje noodde het gebouw ook niet uit om bijvoorbeeld op schilderijen te worden afgebeeld. Op de door Joan Blaeu te Amsterdam in 1648 gemaakte en in 1649 uitgegeven stadsplattegrond van Vlissingen is onge veer op de locatie van de Waalse kerk een gebouw gegraveerd. Het afgebeelde twee- beukige gebouw wijkt echter af van latere beschrijvingen. Voor de vervaardiging van zijn kaarten heeft de bekende cartograaf wel medewerking gezocht en dikwijls ge kregen van de verschillende stadsbesturen. Wel zijn we in het bezit van een door Franse ingenieurs in 1810 gemaakte betrouwbare tekening van de plattegrond en de situatie van het gebouw. Voor de opmeting van de fundering maakten zij gebruik van het me trieke stelsel dat destijds nog niet in Nederland was ingevoerd. Duidelijk is te zien dat het ging om een éénbeukige recht hoekige zaalkerk waardoor het zicht op de kansel en het doopvont optimaal is. Deze bouw paste in de destijds nog actuele tradi tie van protestantse kerkenbouw. Recht hoekige zeventiende-eeuwse gereformeer de (hervormde) kerkjes komen in Zeeland veelvuldig voor zoals op open monumen tendagen bijvoorbeeld te zien is in Retran- chement, Nieuwvliet en St. Laurens. Deze kerkgebouwen zijn echter voorzien van een torentje terwijl dit op de Waalse kerk te Vlissingen ontbrak. De eventuele aanwezig heid van een torenopbouw wordt in geen enkele bekende bron vermeld. De sacristie was ondergebracht in een uit bouw grenzend aan het binnenhof waar de regenput (cisterne) was ondergebracht, die later verbonden werd met de dakgoten om het kostbare regenwater op te vangen. Het blusmateriaal inclusief een voor die tijd moderne brandspuit lag in een afzonderlijk vertrek naast de kerk opgeslagen. De veer tien meter brede voorgevel met entree en portaal was ongeveer op het zuidwesten gelegen. Aan de noordwestelijke zijde grensde de kerk aan particuliere woningen terwijl aan de oostelijke zijde woningen te gen de tuinmuur gebouwd waren. Op de plattegrond zijn ook de steunberen duide lijk te zien. In- en exterieur: 'Een vierkantig gebouw met glasen' Ook al zijn de gegevens schaars toch kun nen we ons op basis van schriftelijke bron nen een redelijke voorstelling maken van de Waalse kerk. De achttiende-eeuwse Vlissingse advocaat en notaris J.J. Brasser had wegens de eco nomische malaise van de stad waarschijn lijk gebrek aan klandizie. Tijd over dus om zich te verdiepen in de geschiedenis van Vlissingen en om als ooggetuige een uitge breide beschrijving te maken van de stad in de vijftiger jaren van de achttiende eeuw. Het lijvige handgeschreven werk uit 1754 omvat meer dan 700 bladzijden bestaande uit lange aaneengeknoopte zinnen. In zijn 'Beschrijvinge der stadt Vlissinge' wijdt hij slechts negen bladzijden aan de Waalse kerk waarvan hij zelf ook lid was. Ook al bevat zijn betoog hiaten, toch geeft Brasser niet alleen een betrouwbaar en glo baal beeld van het gebouw, maar ook van de organisatie van de kerk en de eredien sten. Hij schrijft onder andere: 'De kerk is een lang vierkantig gebouw met glasen, die in van steene gemetselde too- gen komen te staan, en is overdeckt met een Cap met leien belegt'. Het uit bakstenen opgetrokken kerkgebouw was voorzien van rondboogvensters zoals die ook werden toegepast in de oudere Kleine- of Middelkerk (1592) en de later gebouwde Oostkerk (1654) te Vlissingen. Op de twee hoeken van het met leien be klede schilddak stonden makelaars elk be kroond met een grote stenen kloot (knop of bol). Omdat de ene kloot er tijdens de na jaarsstorm van 1747 was afgewaaid heeft men daarna uit voorzorg ook de andere stenen bol of knop verwijderd en de make- 28 Den Spiegel

Den Spiegel | 2008 | | pagina 30