trekking tot dopen en trouwen en de deel name aan het avondmaal in de veel kleine re Franstalige zusterkerk angstvallig vol gen. Enige jaren later diende de Eglise Flaman- de, zoals de Nederlandstalige hervormde kerk door de Waalse kerk werd genoemd, opnieuw bezwaren in bij het stadsbestuur. Omdat we in het gelukkige bezit zijn van zowel de kerkenraadnotulen van de Neder- duitsche kerk als van een brief met de daarbij behorende bijlagen van de Waalse kerk over deze kwestie, kunnen we een goed inzicht krijgen in de standpunten van beide kerkgenootschappen. In augustus 1726 diende de heer H. Ves- suup een verzoek in bij de Waalse kerken raad om zijn dochter te laten verloven met Jean Gabrielsen. Deze Jean Gabrielsen was van geen enkele kerk lid, terwijl juffrouw Vessuup lid was van de Nederduitsche kerk. De Waalse kerkenraad stemde in met dit verzoek omdat men het standpunt hul digde dat wanneer één van betrokken par tijen geen lid is van de Nederduitsche kerk, het toch gebruikelijk is om de huwelijksge lofte af te leggen en te verloven zonder daar een probleem van te maken. Op aandringen van de Nederduitsche kerk richtte het stadsbestuur een schrijven aan de Waalse kerk met het verzoek om schrif telijk te berichten op welk argumenten dit standpunt was gebaseerd. In een uitgebreid exposé met bijlagen ver antwoordde men de handelswijze door zich te beroepen op soortgelijke omstandighe den die zich eerder hadden voorgedaan in de Waalse alsook in de Nederduitsche kerk. Verder deed de Eglise Wallonne de Fles- singue een uitdrukkelijk beroep op de acte van policie uit het jaar 1583 en op het feit dat de kerk al sinds 1572 onder bescher ming staat van hoogmogende heren. Onder druk gezet, korzelig en enigszins verbitterd notuleerde men onder andere 'La Comp. done ayant consideré et pesé toutes ces raisons a trouvé que'lle ne pou- voit pas relacher de ces droits et de ces pri vileges don't elle a joui pandent tant d' an- neés'. (Het gezelschap heeft al deze redenen be- De kansellezenaar van de Waalse kerk is in de St. Jacobskerk te bewonderen. (Gemeentearchief Vlissingen, fotocollectie) schouwd en gewogen en bevonden dat de kerk, die al zoveel jaren deze rechten heeft genoten, niet hoeft op te geven). De Waalse kerk handhaafde dus haar eer der ingenomen standpunt. Ondanks be zwaren van de Nederlandstalige zusterkerk werd de viering van de verlovingsceremo nie doorgezet. De brief uit 1726 aan het stadsbestuur is ondertekend door Jonas Fauchereau Ecc Wal Fless Pastor, Guillaume Guepin ancien, Jacques Le Suer ancien, J.H. de Bruas ancien, André Perés diacre, Abraham Mallet diacre, Moijse Cateau diacre en Pieter de Badt. Slot en aanbevelingen Het is van belang dat het verleden van de verdwenen kerkgebouwen in de stad meer zichtbaar wordt gemaakt, waarbij ik in eer ste instantie denk aan de Waalse en de Kleine- of Middelkerk omdat van deze ge bouwen onlangs archeologische restanten zijn opgegraven. We kunnen dit bijvoorbeeld doen door in formatieborden of plaquettes te plaatsen of door onbreekbaar glas in het wegdek bo ven een gedeelte van de fundamenten aan te brengen. Er zijn voorbeelden te over in andere gemeenten. Waarom is er nergens informatie te vinden bij de restanten van de Oostkerk? Het moet toch een kleine moeite zijn om dit te reali seren? April 2008 33

Den Spiegel | 2008 | | pagina 35