lVliehiel de Ruyter en de verbouwing van de toren in 1616/1617 j^d Tramper ss^OOELBO^/ Maar hy diende zich van de hielen zyner schoenen, en brak'er etlyke leyen mee, om ietste hebben daar hy zich aan hieldt, en quam met behulp zyner gezwinde leden, armen en beenen, weer gelukkelyk beneeden. Zoo hoogh klom in zyne kindtsheit, en met zoo veel gevaars, die in zyne manlyke jaaren, langs de trappen van alle scheepsdiensten, en alle de gevaarlykheden der zee en der vyanden, tot de hooghste zeeampten zoude opklimmen. Zo verwoordt Qerard Brandt, in zijn nog steeds gewaardeerde biografie van Michiel de Ruyter, diens roekeloze klimtocht naar de top van de Sint Jacobskerk. Ook Brandt ziet natuurlijk de metafoor in het verhaal: De Ruyter, die de maatschappelijke ladder beklimt tot grote hoogte. Hij gaat voor het hoogste en neemt geen genoegen met een klim tot aan de wijzerplaten. Ook de latere biografen Blok en Prud'homme van Reine noemen deze geschiedenis met de bijbeho rende metafoor. Rijst de vraag of dit verhaal werkelijk is ge beurd. Heeft De Ruyter het aangedikt, door op latere leeftijd er nog wat hoogte bij te fantaseren, of was hij als kind werkelijk zo brutaal dat hij de torenspits bedwong? De jonge Michiel zou deze 'stunt' hebben uitge haald op tienjarige leeftijd. Nu zou voor een dergelijke klim toch zeker een steiger nood zakelijk zijn. We kunnen moeilijk aannemen, dat De Ruyter tegen de muur is opgelopen. Voor de aardigheid toch maar eens de ker kelijke rekeningen van de Nederduitsch Gereformeerde Gemeente van Vlissingen (lees: de latere Hervormde Gemeente) uit het rekeningjaar 1616/1617 geraadpleegd. Het rekeningjaar waarin De Ruyter tien werd. Wat blijkt? In dat jaar zijn de galerij en toren grondig verbouwd. Een verbouwing waarbij de toren in de steigers stond. Michiel de Ruyter op de spits van de Sint Jacobstoren. (Gemeentearchief Vlissingen, Historisch Topografische Atlas) Natuurlijk kan door deze verbouwing niet bewezen worden dat Michiel de Ruyter bo venop de torenspits van de Sint Jacobskerk heeft gestaan, maar onmogelijk is het zeker niet. De voorwaarden voor een fikse klim waren in ieder geval aanwezig. Daarom hier onder, met Michiel de Ruyter als katalysator, een analyse van een kerkelijke rekening uit het rekeningjaar 1616/1617. Hierin is ook opgenomen de restauratie van de galerij en toren van de Sint Jacobskerk in het Vlissingen van de jonge Michiel de Ruyter. April 2008 3

Den Spiegel | 2008 | | pagina 5