Het bankgebouw in de Wilhelminstraat, hoek Nieuwstraat, ca. 1930. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) effecten belenen ('prolongatie') en derge lijke. Het vertrek van Clemens Wibaut en zijn ge zin uit Vlissingen voltrok zich min of meer op dezelfde manier als dat van de weduwe van zijn broer Frans. Clemens' vrouw, Nathalie Haffmans, was afkomstig uit Helden in Noord-Limburg en heel wat strenger rooms-katholiek dan de Wibauts. Toen hun enige kind, Oscar (1891) aan de middelbare school toe was, werd hij dan ook ondergebracht in een internaat van de Jezuïeten in Katwijk. Aan het begin van 1906 volgden Clemens en zijn vrouw hun zoon en gingen in Den Haag wonen. De bankzaken in Vlissingen werden voortgezet door L.C. Stevens (1862), tot dan toe boekhouder van de Wibauts, en H.J.M. van Raalte, de tweelingbroer van G.R.E. van Raalte die de kolenhandel overgenomen had. Aan het eind van 1906 werd de firma omgezet in de commanditaire vennoot schap C.R.C. Wibaut Co, waarin ook Scheldedirecteur Jos. van Raalte deelge noot was. Van Raalte sr. en Clemens Wi baut werden stille vennoten, Stevens en Van Raalte jr. werden als beherende venno ten aansprakelijk voor het geheel. Per 1 ja nuari 1917 werd de bank overgenomen door de Nationale Bankvereniging. De bank van Clemens Wibaut huisde vanaf het begin van de jaren 1890 in een nieuw kantoor aan de Peperdijk en vanaf 1912 in een nieuw gebouwd pand aan de Nieuw straat 63, op de hoek met de Wilhelmina- straat. Het voor die tijd moderne bankge bouw was ontworpen door de Rotterdamse architect J.P. Stok. Er was, volgens de Vlissingsche Courant, een 'ruime vestibule, waar het publiek voor de verschillende lo ketten kan bediend worden', de 'kantoorlo kalen' stonden door middel van huistele foons met elkaar in verbinding en het gebouw werd elektrisch verlicht en centraal verwarmd. 'De safe is ingemetseld in een muur van 71 cm dikte, van binnen is een constructie van gewapend beton aange bracht.' De door Lips geleverde kluisdeur van de 'safe deposit inrichting' was gega randeerd bestand tegen brand en inbraak, terwijl er ook een alarmsysteem functio neerde. Evenals het pand aan de Peperdijk, werd dit monumentale pand aan de Nieuw straat later gesloopt. Clemens Wibaut over leed in 1926, zijn kinderen hadden geen bemoeienis meer met de bank. Wethouder Wibaut De jongste twee kinderen van F. Wibaut sr. bleven evenmin in Vlissingen als de twee oudsten uit het gezin. Mary Wibaut (1862- 1939) trouwde met een broer van de vrouw van Clemens Wibaut, Oscar Haffmans en woonde sindsdien in het Limburgse Helden. De broers Johan (1857) en Florentinus Marinus Wibaut (1859) gingen in 1871 sa men naar het bisschoppelijk gymnasium te Rolduc bij Kerkrade. Johan werd er ziek en overleed het jaar daarop in Vlissingen, 25 jaar oud. Floor maakte 'Rolduc' niet af en ging naar de openbare handelsschool in Amsterdam. In die stad leerde hij het soci alisme kennen en nam hij afstand van het rooms-katholicisme. Vanaf 1877 woonde hij in Middelburg en werkte er op het kan toor van de houthandel G. Alberts Lzn. en Co. waarvan zijn vader vennoot was. In 1883 trad Floor jr. zelf als vennoot toe tot de houthandel annex stoomhoutzagerij. Na verloop van tijd kreeg hij de leiding over het handelsgedeelte van het bedrijf. Floor Wibaut jr. raakte steeds meer betrok ken bij de landelijke politiek en verhuisde daarom in 1904 naar Amsterdam. Mede omdat hij geen goede opvolger kon vinden, 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2008 | | pagina 10