Buitenhaven 1 Herman Goetheer tekening, 45x24 cm Wim Jurcka Zijn eerste tekenschool vindt Herman in Vlissingen, vlak om de hoek bij zijn ouder lijk huis. In het Groenewoud in een oud winkelpand je naast café Het Klompje staat achter een raam een bordje W. Jurcka, permanente ex positie, ook lessen. Daar wordt voor Herman een jongensdroom werkelijkheid. In september 1952 gaat hij met een gom metje en een potlood naar zijn eerste te kenles. Twee kwartjes per uur kost het om in een klasje van vijf of zes les te krijgen van de echte kunstschilder Jurcka (1905- 1963). Later wordt deze een bijna-huis- vriend van de Goetheers en een veelvuldig gast aan tafel. Tijdens de ramp van 1 februari 1953 spoelt de Westerschelde door het atelier van Jurcka. Huisraad, maar ook tekeningen en schilderijen kunnen bij het oud vuil. Door bemiddeling van vader Goetheer kan Jurcka een pandje in de Walstraat betrek ken tegenover de winkel van Goetheer. Daar worden de tekenlessen voortgezet, maar ook buiten in de oude Vlissingse binnenstad. Dat is voor Herman een sensa tie ook al is het buiten schilderen een ze nuwachtig gedoe door de goedbedoelde opmerkingen van omstanders. Later zegt hij over deze periode dat hij van Jurcka niet veel geleerd heeft. Maar Wim Jurcka en ook de Veerse graficus Dirk van Gelder ha len hem wel uit de sfeer van de grutterswa ren en stimuleren hem naar de kunstaca demie. Figuratief en abstract De Academie Sint Joost in Breda wordt van 1955 tot 1959 zijn leerschool, de Rijks academie Amsterdam van 1959 tot 1962. En als kunstenaar komt Herman Goetheer na zijn militaire dienstplicht terug in Vlissingen en gaat aan het werk. Figuratief werk in de beginperiode, tekeningen van Vlissingen, van schepen in de haven en bij Buitenhaven 2, Herman Goetheer tekening, 32x43 cm Juli 2008

Den Spiegel | 2008 | | pagina 13