genoten ons voorgegaan, in de tentoonstel ling Tegenpolen gaat de bezoeker zelf op expeditie naar de Noord- en Zuidpool. Zodra de tentoonstelling wordt betreden, waant men zich in een andere wereld. Vlissingen lijkt ineens heel ver weg... Welkom in de wereld van de Noord- en de Zuidpool! Rode draad op deze expeditie is het fasci nerende contrast van de poolgebieden; een realiteit waarbij geschiedenis en actualiteit hand in hand gaan. Van zeventiende eeuw- se walvisvaarders tot florerend pooltoe- risme anno éénentwintigste eeuw, van de eerste overwintering tot mondiale vervui ling, van kleine ijstijd tot global warming! De tentoonstelling is te zien tot en met be gin mei 2009. LEENDERT VAN DER POOL Maritieme tekeningen Vanaf 26 april tot en met 31 augustus 2008 is het werk van Leendert van der Pool te zien in het muZEEum. Leendert van der Pool, geboren in Nederland (1945), heeft 15 jaar op de koopvaardij gevaren, op vrachtschepen, coasters en bergingssche pen. In zijn vroege kunst (1976-1990) is duidelijk de invloed van deze jaren op zee terug te vinden. Zowel in onderwerp als in sfeer. Het is voor het eerst dat er een com plete overzichttentoonstelling van zijn ma ritieme werk te zien is. Sinds 1994 woont Van der Pool afwisselend in New York, Parijs en Middelburg. Hij is autodidact en gespecialiseerd in tekenin gen, pastels en olieverfschilderijen. De af gelopen dertig jaar is zijn werk in musea en galeries in heel Europa te zien geweest. Recent heeft hij in de Verenigde Staten zijn Ellis Islandserie tentoongesteld in het Ellis Island Museum en de Franklin 54 Gallery in New York City. Zijn werk is tevens gepubli ceerd in verschillende boeken en opgeno men in diverse museumcollecties. Recent heeft Leendert ook in Shanghai, Taiwan en Parijs deelgenomen aan groepsexposities. Leendert van der Pool heeft verschillende prijzen voor zijn kunstwerken ontvangen. Hij is verbonden aan de universiteit van Long Island in New York City als hoofdvak docent, werkte een aantal keer als gastdo cent in Japan en geeft in Amerika en Europa workshops. Juli 2008 23

Den Spiegel | 2008 | | pagina 25