Van een uitstapje naar Brugge, een klok in antraciet en andere dingen Aafke Verdonk-Rodenhuis Deze inleiding tot Den Spiegel begint nu eens achteraan. Volgens mij is dat ook hoe de meeste lezers een tijdschrift dat ze net in han den hebben doorbladeren. Als eerste vertel ik u, aan de hand van het muZEEumnieuws van Danielle Otten, wat er allemaal te zien is in het muZEEum. Naast de vaste collectie is er de tentoon stelling Maritieme tekeningen uan Leendert uan der Poolvanaf 26 april tot en met 31 augustus. Leendert van der Pool is geboren in Nederland, heeft vijftien jaar op de koop vaardij gevaren, waarvan de invloed duide lijk in zijn vroege kunst is terug te vinden. Dan is er vanaf 14 juni a.s. de expositie Tegenpoleneen spectaculaire tentoonstel ling over de contrasten tussen de Noord- en Zuidpool, van walvisvaarders tot het pool- toerisme van nu. In Verenigingsnieuws ver telt Wil Botting over de algemene ledenver gadering van 14 mei jongstleden. Naast opmerkingen van financiële aard is er aan dacht voor de lezing van Ad Tramper over de mede door een schenking van de Vrien den aangeschafte collectie Maas. In het artikel Aankoop etsen en tekeningen Frans Maas gaat Ad Tramper verder op de ze collectie in. Eerder heeft Jan Hintzen een artikel over Frans Maas geschreven in Den Spiegel van april 2000. Nog meer bijzonder Vlissingen en verleden tijd in het artikel Op stootgaren! Scheeps- bergingsstation Vlissingen: 1920-2000 door Cor Heijkoop. Tegenwoordig liggen de sleepbotensteiger en de Piet Heinkade er verlaten en troosteloos bij, maar nog niet zo lang geleden lagen er de markante sleep boten, dag en nacht paraat. Deze sterke boten zullen voor veel Vlissingers nog een levend beeld zijn. Jan Hintzen, in onze re dactie de kunstkenner bij uitstek van voor al Zeeuwse beeldende kunst, vertelt over Herman Goetheer, een kunstenaar die lie ver kantoren schoonmaakte dan gebruik maakte van de Beeldende Kunstenaars Regeling. Hij werd in 1940 geboren in Serooskerke. Hier was het veiliger dan in Vlissingen waar voortdurend de dreiging was van bombardementen, vanwege de ha ven en de scheepswerf. In 1944 keerde het gezin terug naar het bevrijde Vlissingen. Hoe bijzonder een uitje van vader en moe der Goetheer en de jonge Herman naar Brugge was, vertelt Jan Hintzen. Het eerste artikel in deze Spiegel De derde en laatste generatie Wibaut in Vlissingen van Jan Zwemer volgt op een artikel van juli 2007. Zwemer verhaalt over de leden van deze bijzondere handelsfamilie, de brandstoffenhandel en hun maatschappe lijke positie in het Vlissingen van de negen tiende eeuw. De steenkolenhandel wordt na de dood van Frans Wibaut in 1902 voort gezet door G.R.E. van Raalte, één van de zoons van de directeur van de Schelde. In het besluit van zijn artikel geeft Zwemer een aantal factoren die geleid hebben tot het vertrek van de nakomelingen van F. Wibaut sr. uit Vlissingen. Het schitterende pand aan het Bellamy- park 22 is voor velen nog het pand van Wibaut. Hoe dit gebouw voor de toenmali ge Vlissingse bevolking een begrip was, laat Zwemer zien aan de hand van een op merking van een inwoner van de stad over een klok die je achter één van de ramen kon zien! Zo is er veel oud Vlissingen, waard om naar te kijken en om op terug te kijken. Hopelijk beleeft u veel plezier aan deze Den Spiegel. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2008 | | pagina 4