üe derde en laatste generatie Wibaut in VI is sin gen Florentinus Wibaut (1817-1881) was de zoon van een immigrant uit het noorden van Frankrijk die in Vlissingen een brandstoffenhandel had opgezet. Zijn ondernemerschap was dermate succesvol dat hij jarenlang voorzitter was van de Kamer van Koophandel in zijn geboortestad en als enige Vlissinger tot de oprichters van 'De Schelde' behoorde. Floor Wibaut zette zich bij zonder in voor zijn stad, die hij alleen voor za kenreizen verliet. Dertig jaar na zijn overlijden woonden er echter geen nakomelingen van hem meer in Vlissingen. Twee zoons waren overle den, twee verhuisd en zijn twee dochters waren na hun huwelijk naar elders vertrokken. Was dat de voorspelbare geschiedenis van een familie in een stad met een erg kleine 'bovenlaag', een fa milie die bovendien tot een religieuze minder heid, de rooms-katholieke, behoorde? Toen Arie Smit in de algemene vergadering van aandeelhouders van NV De Schelde Jan Zwemer van ïö'mei 1881 de overleden Florentinus Wibaut herdacht, herinnerde hij eraan dat 'de Maatschappij veel aan hem verpligt' was. Daarmee doelde hij waarschijnlijk niet alleen op de startperiode van het bedrijf, eind 1875 en 1876, maar ook op de moei lijkejaren daarna, 1877 en 1878, toen door gebrek aan technisch personeel en hoog opgeleide leidinggevenden vertraging ont stond en de fabriek boetes moest betalen, duidelijke aanloopproblemen. In 1876 vormde Wibaut samen met de Middel burger Buteux het 'uitvoerend comité' dat allerlei praktische zaken voor de fabriek in aanbouw regelde, de andere firmanten woonden toen nog buiten Vlissingen. Later vormden Wibaut en Buteux met directeur Van Raalte een soort dagelijks bestuur van De Schelde, dat in 1878 ook daadwerkelijk het 'Dagelijksch Bestuur van Commissa rissen' genoemd werd. Na het aftreden van Buteux in dat jaar, volgens afspraak, was Wibaut tot aan zijn overlijden de enige 'Zeeuwse commissaris' in het Schelde- De Peperdijk aan de Dokhaven; in het middelste pand was de firma F. Wibaut Zoon gevestigd van 1908 tot 1934. De Bank van Wibaut zetelde hiervan 1890 tot 1912. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Juli 2008 3

Den Spiegel | 2008 | | pagina 5