Het borstbeeld anno 2008. Foto: Dick Schinkel. wijd aan het negentiende eeuwse kinder boek, de eeuw waarin de kinderliteratuur zich ontwikkelde tot een volwassen tak van het boekenbedrijf. Belangrijke auteurs wa ren J.P. Heije (De zilvervloot, Zie de maan schijnt door de bomen), J.J.A. Goeverneur, die met name bekend werd door zijn be werkingen van buitenlandse klassiekers, en de onderwijzer-schrijvers Anslijn, Andries- sen, Gerdes, Stamperius en Been. Ook Pieter Louwerse past in dit rijtje. In het boek wordt uitgebreid aandacht besteed aan zijn geschiedverhalen, tijdschriften en avontu renboeken, maar ook aan zijn poppenboek, verjaardagsalbum, ABC-boekje A.B.CDe poes gaat mee. De hond blijft thuis. Piep, zei de muis in 't vóórhuis!) en uitspannings- boek voor jongens en meisjes, een boek met knutselopdrachten, raadsels en rebus sen en bewegingsspelen. De schrijvers gun nen Louwerse een ereplaats tussen Heije, Goeverneur en Andriessen. Van Brave Hendrik naar Pietje Bell 'Er is onder zijn oeuvre heel wat te vinden, dat klassiek dient te worden', schreef Daal der in 1950.17 Maar Daalder bleek de uit zondering op de regel. De vaderlandsliefde die uit de boeken van Louwerse druipt, deed hem in de twintigste eeuw snel in on genade vallen. In onderwijskringen ont stonden ook andere bezwaren. Dit had te maken met gewijzigde inzichten in de kin derpsychologie, die doorwerkten in de be oordeling van kinderliteratuur. Grofweg kwamen twee benaderingen tegenover el kaar te staan: de pedagogische benadering en de esthetische benadering. De pedago gische benadering is gericht op het over dragen van kennis en opvoeding ('wat het kind moet worden'), de esthetische bena dering zoekt aansluiting bij de behoeften van het kind ('wat het kind is'). De estheti sche benadering vormde de basis voor de reformbeweging Vom-Kinde-aus, het Mon- tessori-onderwijs en de Kunsterziehungs- bewegung.,a De boeken van Louwerse verdwenen uit de scholen. In de kinder literatuur ging een andere wind waaien. De eeuw van de Brave Hendrik, een titel van Anslijn die tot 1877 werd herdrukt, was de finitief afgesloten. De kinderboeken uit de twintigste eeuw volgden de lijn die C.Joh. Kievit had ingezet met Clit het leven van Dik Trom (1891): kwajongensverhalen, zo als Pietje Bell en Kruimeltje van Chr. van Abkoude, Kees de Jongen van Theo Thijssen en Ciske de Rat van Piet Bakker. Deze titels uit het begin van de twintigste eeuw hebben 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2008 | | pagina 10