P.J. Andriessen we Louwerse tegenwoordig ervaren als een sterk subjectief schrijver. Ook zijn godsdienstige neutraliteit werd niet door iedereen gewaardeerd: 't Zou immers niemand hebben gehinderd, zoo hij in zijn verhalen meer over God gesproken had.' 10 Auteur Ab Visser (1913-1982) sprak met enige afschuw over een periode waarin de jeugdliteratuur in handen was van 'school meesters', maar kon toch niet ontkennen dat hij met een zeker romantisch, senti menteel heimwee terugdacht aan verhalen als Besteuaêr Tromp van Louwerse en De ondergang van Reimerswaal van Stampe- rius." P.C. Hooftprijswinnaar Theun de Vries (1907-2005) noemde Louwerse de Van Lennep voor kinderen.12 Schrijver en il lustrator Cornelis Veth (1880-1962) schreef in 1912: 'In mijn tijd hadden we voor oorspronke lijke hollandsche boeken de historische verhalen van Louwerse en Andriessen. De eersten waren het best, er zat geest en leven in, ook werden wij er niet zoo voortdurend toegesproken als 'lieve le zer'.' 13 Ereplaats Aan het einde van de twintigste eeuw groei de de belangstelling voor de geschiedenis van het kinderboek. Het echtpaar Buijn- sters publiceerde in 1989 De hele Bibele- bontseberg en in 2001 verscheen Lust en leering: geschiedenis uan het Hederlandse kinderboek in de negentiende eeuw. Ton Duijx en Joke Linders publiceerden De goe de kameraad. Honderd jaar kinderboeken en Toos Zuurveen schreef Van zedenleer tot Bruintje Beer: kind, kindbeeld en kinder boek door de eeuwen. Hoe komt Louwerse ervan af in deze overzichtswerken? De hele Bibelebontseberg constateert de ruime belangstelling die er was voor de historische verhalen van Louwerse, maar noemt ze 'oppervlakkig soms, en niet altijd overeenkomstig de historische werkelijk heid.' Verder wordt vermeld dat Louwerse bij voorkeur over de zestiende eeuw en over Zeeland schreef. Dit laatste is niet juist. Louwerse bleef zijn geboorteprovincie weliswaar een warm hart toedragen - de voorzitter van het comité tot oprichting van een gedenkteken, ds. A.J.A. Vermeer, her innerde zich hoe hij van Louwerse een extra handdruk kreeg, toen hij hem vertelde dat hij in Koudekerke was geboren14 - maar de werken die een directe of indirecte link met Zeeland hebben, maken nog geen tien pro cent uit van zijn oeuvre.15 Zuurveen geeft het oeuvre van Louwerse een ambivalente karakteristiek en noemt het 'jeugdlektuur van hoge kwaliteit'. Zij prijst zijn redacteurschap van Voor 't Jonge Volkje, maar het succes van de Geïllustreer de Vaderlandsche Geschiedenis schrijft Zuurveen vooral toe aan de illustraties van Johan Braakensiek.16 Het meest complete beeld van de beteke nis van Louwerse voor de jeugdliteratuur geeft Lust en leering van het echtpaar Buijnsters-Smets. Het boek is helemaal ge- Oktober 2008 7

Den Spiegel | 2008 | | pagina 9