Veren igirigsnieuws Ad Salomé Enkele leden van de activiteiten commissie restaureren de BIBER De Biber is een eenmans onderzeeër van de Duitse Kriegsmarine uit de Tweede Wereldoorlog waarvan er 324 in dienst ge steld werden. Er zijn er nog drie bekend in Nederland. De Biber is voor veel Vlissingers een goede bekende. Zij werd in 1950 voor de kust van Vlissingen gevonden met de stoffelijke resten van de bestuurder er nog in. Na vele omzwervingen door Vlissingen en zelfs andere locaties op Walcheren is de Biber in 2007 naar Fort Rammekens ver plaatst. Het muZEEum heeft zich toen over het schip ontfermd en het in het fort onder de oude overkapping geplaatst. Jaren geleden was zij onderhanden geno men door de leerschool van De Schelde maar om haar te behouden moest er erg veel gebikt en geschilderd worden, anders zou zij spoedig bij het oud roest terecht ko men. De activiteitencommissie is daar met enkele leden nu aan begonnen. Hoe kwam men binnen in die boot om daar te borstelen, bikken en schilderen? Vaak had er regenwater in gestaan zodat de be plating aan het wegroesten was. Van de fir ma Letzer konden we stutten lenen om het afdak sterker te maken. De boot zouden we uit elkaar gaan halen natuurlijk met toe stemming van het muZEEum. Stutten wer den onder de draagbalken van het afdak gezet. Takels werden aan de draagbalken bevestigd en beetje bij beetje werd de duik boot uit elkaar gehaald. Een hels karwei met drie man (Cees Geuze, Mario de Lepper en Ad Salomé). Voorstuk, midden stuk en achterstuk werden van elkaar los gemaakt. Geleidebanen en torpedo's wer den ontkoppeld. Vastgeroeste bouten en moeren (170 stuks) moesten worden losgemaakt. Dit was een hele klus maar het is gelukt on danks veel spierpijn en blauwe plekken. We konden toen in het binnenste van de boot aan het werk. Slijpen, bikken en roestbor- stelen in zo'n kleine ruimte was geen pretje. Menie en verf hebben we gekregen van Schelde Marine Bouw. De firma Prins voor zag het mangatdeksel van nieuw glas. Daar we er maar met een paar man aan werken en we geen lawaai kunnen maken tijdens openstelling van het fort voor be zoekers, zal het nog wel even duren voor dat het schip weer in elkaar zit. Maar we hebben nog tijd want er wordt nog gezocht naar een goede loca tie in Vlissingen. Hopelijk kan zij ergens in de buurt van de Oranjemolen geplaatst wor den. Oktober 2008 23

Den Spiegel | 2008 | | pagina 25