Over duinen, kroegen en een nieuwe galerie Aafke Verdonk-Rodenhuis Mijn Nederland P. Louwerse Richard Hol Waar de blanke top der duinen Schittert in den zonnengioed, En de Noordzee vriendelijk bruisend Nêerlands smalle kust begroet Juich ik aan het vlakke strand 'k heb u lief, Mijn Nederland 'k heb u lief mijn Nederland Cl it: Kun je nog zingen, zing dan mee! 1936 Kunt u deze regels nog zingen? De schrijver van deze tekst Pieter Louwerse, overleed dit jaar honderd jaar geleden. In Oost- Souburg, waar hij werd geboren zal in november een herdenking plaatsvin den. Ooit was deze Pieter Louwerse een be roemd jeugdboekenschrijver. Hij schreef vooral geschiedkundige verhalen voor de jeugd. Daarnaast redigeerde hij verschil lende tijdschriften, waarvan Voor 't Jonge Volkje zeer bekend is. Ook schreef hij voor deze tijdschriften verhalen, versjes en raad sels. Marcel van den Driest brengt in deze Spiegel de schrijver weer in de herinnering in het artikel Voor 't Jonge Volkje, Pieter Louwerse(l840-1908): jeugdschrijver tus sen Brave Hendrik en Pietje Bell. Dan zijn er twee artikelen over bijzondere Vlissingse panden, de voormalige disco theek Frapo's en het pand van de dames Maters. Jan Hintzen vertelt in zijn artikel Drie maal De Witte Ballons over het in 1902 gebouw de pand, gebouwd op de fundamenten van het oorspronkelijke woonhuis uit de zes tiende eeuw, waarvan alleen het kelderge welf nog over is. Het gaat over de namen die het pand heeft gehad, de mensen die er kwamen, bands die er speelden en de pa pegaai Coco. Kortom een verhaal dat her kenning zal opleveren bij veel lezers. Het pand van 'De dames Maters', Boulevard Evertsen 10, 100jaar en in ere hersteld, van Michiel Snoek gaat in op de geschiedenis van dit pand, nu in ere hersteld als Galerie de Blauwe Horizon. Aanknopingspunt hier toe vormen twee gevelstenen. Terecht wordt ook gesteld dat de beide zusters Maters een begrip waren in Vlis- singen. ledereen heeft daar wel eens op het beroemde terras gezeten! Dan is er muZEEumnieuws door Danielle Otten, waarin de in oktober te openen ten toonstelling van het prachtige werk van Pieter Jan de Clerq wordt aangekondigd. Deze Vlaamse schilder behoort tot de kring De schilders van de Schelde. Verder krijgen twee komende activiteiten aandacht: MuseumNa\8 op 17 oktober en de Zeedag op 12 oktober. In Verenigingsnieuws tenlotte doet Ad Salomé verslag van het restauratiewerk aan de Biber, een eenmansonderzeeër van de Duitse Kriegsmarine uit de Tweede Wereldoorlog. De kleine onderzeeër ligt onder een afdak in Fort Rammekens. Een kleine enthousi aste groep is daar druk met slijpen, bikken en roestborstelen! 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2008 | | pagina 4