Voor 't Jonge Volkje Pieter Louwerse (1840-1908): jeugdschrijver tussen Brave Hendrik en Pietje Bell Marcel van den Driest Op 23 januari 1912 werd in Oost-Souburg het borstbeeld onthuld van jeugdschrijver Pieter Louwerse (1840-1908). Het is niet overdreven te stellen dat hij de grootste kindervriend van zijn tijd was. Zijn 'geschiedkundige verhalen' voor de jeugd werden verslonden en door de tijdschriften die hij met niet aflatende energie redigeerde (onder andere Voor 'tjonge Volkje), bouwde hij een band op met kinderen uit het hele land. Meteen na zijn tragische dood - hij werd in zijn woonplaats Den Haag overreden door een tram - werden er zowel in Den Haag als in zijn geboortedorp Oost-Souburg initiatie ven genomen voor het oprichten van een gedenkteken. Ook Koningin Wilhelmina schonk een bijdrage. In 1912 was het zover. De keuze was een gedenkteken in zijn ge boorteplaats. Het werd een echte Lou- werse-dag. De vlaggen hingen uit, de kin deren werden getrakteerd op chocola en taartjes. Er werden liederen gezongen op tekst van Louwerse en burgemeester Buteux (rechts op de omslagfoto) beloofde plech tig het monument in ere te houden en er steeds de nodige zorg aan te besteden, 'uit eerbied voor Louwerse en uit erkentelijk heid aan de edele schenkers'. 1 Tot slot trok de muziek door het dorp. Toen zijn in brons gegoten beeltenis was onthuld, leek zijn nagedachtenis verzekerd: 'Als dan de dorpsjeugd onder de hooge boomen om het monument speelt, als de bloemen bloeien in het perkje, dan zal Louwerse de rechte plaats in zijn oude Portret van Pieter Louwerse door Johannes Walter uit Voor 't Jonge Volkje, een geïllustreerd tijdschrift voor de jeugd ('s-Gravenhage 1885) Oktober 2008

Den Spiegel | 2008 | | pagina 5