dat de berichtgeving niet volledig was ge weest. Er werd nu meer aandacht geschon ken aan het Nederlandse standpunt. Bovendien was er, nog steeds volgens La Dernière Heure, geen sprake geweest van een levendige discussie, maar was het ge sprek tussen beide officieren op hoffelijke wijze verlopen. Cantü zou veel vertraging hebben opgelopen als over de toestem ming met den Haag onderhandeld had moeten worden. De Franse Figaro nam het bericht uit La Dernière Heure in min of meer dezelfde be woordingen over en ook Le Temps maakte er melding van. Hoe reageerden de Nederlandse kranten? De Vlissingsche Courant van 6 september citeerde op haar beurt La Dernière Heure en ging 8 september dieper op het incident in. De krant wees o.a. op de tegemoetko mende Nederlandse houding door Cantü desgevraagd direct toestemming tot door varen te verlenen. Ook werd een Italiaanse bron aangehaald, die het incident schro melijk overdreven noemde. Het Volk schreef over 'Een incidentje op de Schelde', De Telegraaf over een formaliteitenkwestie, de HRC tenslotte vermeldde het incident zonder nader commentaar. Ook in de Italiaanse pers werd aandacht geschonken aan het voorval. De Giornale d'ltaiia van 7 september 1919 vermeldde in neutrale bewoordingen wat er was voorge vallen, maar voegde er wel aan toe dat het incident in Antwerpen tot opwinding had geleid. L'Epoca drukte enkele dagen later een interview af van kapitein Cantü met de Brusselse correspondent... 'de oude Ita liaanse zeebonk, een sympathieke en man nelijke figuur, heeft op energieke manier aan de Nederlanders te kennen gegeven, dat hij bevel had gekregen om naar Ant werpen te varen en dat bevel hoe dan ook zou uitvoeren. De Nederlanders waren daar zo van onder indruk, dat zij hem toestem ming gaven zonder dat hij daarom had ge vraagd. Commandant Cantü heeft inderdaad be vestigd, dat hij geen toestemming van een meerdere had om de Schelde op te varen en dat de Italiaanse regering die bij de De Dokhaven met op de achtergrond de sluizen, 1918. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Januari 2009 15

Den Spiegel | 2009 | | pagina 17