Luitenant-ter-zee M.J. Verloop Nederlandse regering had moeten aanvra gen. De Nederlandse eisen op de Schelde vond hij absurd en tegen elk principe in gaan...' Medewerkers van de Italiaanse ambassade, die bij het gesprek aanwezig waren, deel den mee niets te weten over een Belgisch- Nederlandse discussie te Parijs en dat het Belgische volk kon rekenen op Italiaanse steun en sympathie in de Scheldekwestie. Tot zover L'Epoca, conclusies laten we aan de lezer over... Achtergronden We kunnen ons afvragen waarom de Nederlandse autoriteiten in dit geval zo for meel handelden. Waarom geen oogje dicht geknepen en het schip rustig laten passe ren? In bijzondere omstandigheden had men toch kunnen ingrijpen? Er was echter meer aan de hand, waardoor de Nederlandse overheid zich geroepen voelde de Francesco Ferrucio aan te hou den. Wat speelde in die periode? Ons land werd toen geconfronteerd met Belgisch annexionisme. Al rond 1915, midden in de Eerste Wereldoorlog, werd in de Belgische pers aangedrongen op naoor logse uitbreiding van Belgisch grondge bied. België streefde naar vrije en verde digbare grenzen en maakte daarom aanspraak op een deel van Nederlands Limburg en Zeeuws Vlaanderen. Die eisen werden door de toen fungerende minister van buitenlandse zaken Beyens scherp ver oordeeld, maar dat veranderde toen Paul Hymans begin 1918 het ministerie over nam. In december 1918 werd een Comité de Politique Nationale opgericht, dat in maart 1919 biljetten liet aanplakken en versprei den waarin onder andere soevereine rech ten op de Westerschelde en annexatie van Zeeuws-Vlaanderen werden geëist. De Belgische regering bracht deze eisen in Parijs naar voren, maar werd niet gesteund door de grote mogendheden. Het kwam tot instelling van een commissie voor Bel gische zaken, die de verdragen van 1839 moest bezien. Ons land kreeg een uitnodiging om aan de onderhandelingen deel te nemen. Het nam die aan, onder voorwaarde, dat men als ge lijkberechtigde en niet als gedaagde zou worden behandeld. In Parijs bestreed minister van Buitenlandse Zaken Van Karnebeek met succes de Belgische eisen en bood directe onderhan delingen met België aan, maar dat werd geweigerd. Daarop besloten de grote mo gendheden een commissie in te stellen van de vijf groten, België en Nederland. Die moest maatregelen nemen waarbij geen verandering van soevereiniteit, lees afstand van grondgebied, zou plaatsvinden of inter nationale servituten zouden worden ge vestigd. Tijdens de onderhandelingen werd medio augustus 1919 bekend, dat België door middel van agenten politieke propaganda in Nederlands Limburg bedreef met als doel terugkeer naar La Mêre Patrie (moeder land). Daarover werden tussen beide rege ringen nota's gewisseld, waarbij van Neder landse kant scherp werd gereageerd. Op 13 september 1919 was in Den Haag een grote manifestatie tegen het annexionisme, waar verschillende vooraanstaande perso nen het woord voerden. Nederland was bereid België ruim tege moet te komen en begin 1920 leek over eenstemming in zicht. Toch werd het vast gestelde traktaat niet ondertekend omdat men het niet eens kon worden over de Wielingen, waarover België soevereiniteit 16 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 18