VI is sin gen en de proefkolonie Wil Schackmaimn Bij het woord 'kolonie' denk je aan een ver land aan de andere kant van de aardbol. Maar in het begin van de negentiende eeuw trekken ook Vlissingse 'kolonisten' naar zuidwest Drenthe. Met financiële steun van de beter gesitueerde Vlissingers proberen zij een nieuw bestaan op te bouwen in de landbouwkoloniën van de Maatschappij van Weldadigheid. Dit is een arti kel over ingedeelde jongemannen, 'geen goed zedelijk gedrag' en de neiging er altijd te blijven. De armoede in het Koninkrijk der Neder landen is anno 1818 intens. Enkele eeuwen eerder waren we - de Gouden Eeuw - ver reweg het rijkste land van de hele wereld. Maar nu is het niks meer. Naar schatting kan meer dan tien procent van de bevol king de kost niet verdienen en moet leven van de 'bedeling' door een diaconie, een parochie of een gemeentebestuur. In som mige plaatsen is bijna de helft van de inwo ners noodlijdend. Er moet wat gebeuren. De Maatschappij van Weldadigheid vraagt de burgers een stuiver per week opzij te leggen. Met het zo gevormde kapitaal kun nen arme gezinnen worden overgebracht naar het nog onontgonnen Drenthe om daar te leren de eigen kost te verdienen. De initiatiefnemers verwachten veel steun, ge zien het 'algemeen erkend weldadig karak ter onzer natie'. Op bladzijde 15 in De Proefkolonie, staat onder meer: Van Rotterdamsche Courant tot Provinciale Groninger Courant wordt juichend melding gemaakt van deze 'verbroedering, welker doel zoo edel en pligtmatig is', vanaf kan sels worden oproepen gedaan, sympathise rende notabelen laten plakkaten versprei den, in de betere buurten gaat men van deur tot deur, de Maatschappij van Wel dadigheid kortom, is niet over het hoofd te zien. En het slaat geweldig aan. Het algemeen erkend weldadige karakter van ons volk bereikt euforische hoogten, heel Nederland wil dat dit dorp geopend wordt. Binnen korte tijd zijn er 140 Vlissingers die elke week een stuiver bijdragen. Bovendien hebben inwoners beloofd om 100 el ge bleekt linnen, dat in de kolonie vervaardigd gaat worden, af te zullen nemen. Elke plaats wordt opgeroepen een 'subcommis sie van weldadigheid' op te richten om de contributies te innen en alvast armen te se lecteren die naar Drenthe gestuurd kunnen worden. En na korte tijd is ook de 'sub commissie van weldadigheid Vlissingen' haar werkzaamheden begonnen. Voorzitter van de commissie is de predikant Jacobus van Warmelo, thesaurier oftewel penning meester is de fabrikant J.C. de Ruijter. De Maatschappij besluit nog in hetzelfde jaar 'eene eerste proeve' te nemen. Er ko men 52 huisjes in een proefkolonie nabij het plaatsje Vledder in zuidwest Drenthe. Frederiksoord, vernoemd naar de jongste zoon van Koning Willem 1, Prins Frederik die fungeert als voor het leven benoemde voorzitter van de Maatschappij van Wel dadigheid. Vlissingen wordt genood één van de huisjes in die nieuwe nederzetting te vullen. De subcommissie doorzoekt het be wonersbestand op mensen die zowel arm als vlijtig als netjes zijn en de keus valt op de geboren Vlissingse Catharina Jans Glas, weduwe Richmond. Twintig broden Catharina Jans Glas is net zesendertig ge worden en al tweemaal weduwe. Ze heeft een vijftienjarige dochter Cornelia Strik uit haar eerste huwelijk en uit haar tweede hu welijk drie kinderen tussen de vier en de negen jaar, geboren in Engeland en met de achternaam Richmond. Met die gezins samenstelling is er onvoldoende mannelijke werkkracht voor de landarbeid en daarom voegt de subcommissie van weldadigheid Januari 2009 3

Den Spiegel | 2009 | | pagina 5