Koloniale kleding voor vrouwen en kinderen. (Collectie Maatschappij van Weldadigheid, Frederiksoord) Koloniale kleding voor mannen. (Collectie Maatschappij van Weldadigheid, Frederiksoord) Vlissingen twee jongemannen bij het gezin. De een is de tweeëntwintigjarige Willem Perrijn (onthoud die naam) en de ander de achttienjarige Dirk Willem Meijer. Op 14 november 1818 vertrekt dit gezelschap naar Drenthe. Het leuke is dat de Maatschappij van Wel dadigheid vanaf de eerste dagen van haar bestaan een geweldig goed archief heeft bijgehouden. Dankzij dat archief zijn de ge beurtenissen op en rond de kolonie bijna van dag tot dag te volgen en dat is ook wat ik heb geprobeerd te doen in mijn boek De proefkolonie. Ook op basis van dat archief heeft de Onstwedder landschapsschilder Geert Schreuder een impressie van de proefkolonie gemaakt, zie illustratie. Het archief berust bij het Drents Archief in Assen en wie voorouders in de kolonie heeft gehad, maakt goede kans daar inte ressante informatie over het voorgeslacht te vinden. Wat opvalt in die archiefstukken is de ta melijk uitbundige manier waarop de sub commissie Vlissingen voorziet in de provi andering voor de reis. Terwijl andere sub commissies hooguit een tientje voor reis geld en vertering onderweg uitgeven, pakt Vlissingen onder de noemer 'uitrusting voor de kolonisten' uit met bijna 50 gulden, om precies te zijn 49 gulden en 47 cent. Meegegeven wordt voor 7,20 aan spek, voor 2,20 aan boter, en verder acht bos sen stroo, koffie, thee, zout, één zak aard appelen en twintig broden. Men schat de afstand naar Drenthe blijkbaar ver in. Direct bij aankomst worden Catharina Jans en aanhang in de kleren gestoken. Alle ko lonisten lopen in blauwe, uniforme kleding. Daar zitten twee gedachten achter. Als mensen nette spulletjes hebben, zullen ze zich automatisch netjes gaan gedragen. Maar ook: 'De desertie wordt door eene herkenbaare soort van kleding moeijelijk gemaakt.' Ze krijgen een hoeve helemaal achterin de proefkolonie, op de vierde rij huisjes vanaf de Vledderweg (die tegenwoordig Majoor 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 6