Gezicht op de proefkolonie Frederiksoord, ca. 1825; tekening H.P. Oosterhuis. (Collectie Maatschappij van Weldadigheid, Frederiksoord) is dat, ook na de huwelijksvoltrekking, het gezin door de directie wordt beoordeeld als 'vrij goed oppassend, maar geen goed ze delijk gedrag'. Dat wordt helemaal erg in 1823. Dan blijkt Cornelia Strik, de dochter uit Catharina's eerste huwelijk, zwanger te zijn van de andere ingedeelde jongeman, Dirk Willem Meijer. Ruim voor die tijd heeft Vlissingen al haar grote slag geslagen. In februari 1821 slui ten de Regenten van het Armen-, Gast- en Weeshuis te Vlissingen een contract met de Maatschappij van Weldadigheid. Zij maken gebruik van een regeling die je zou kunnen omschrijven ais drie halen, één betalen. Als je zes weeskinderen op een hoeve stopt en je betaalt 60 gulden per jaar per wees, dan mag je helemaal gratis twee bejaarden meesturen om op die kinderen te passen én je mag op twee aangrenzende hoeves helemaal gratis gezinnen plaatsen die de wezen helpen hun land te bebouwen. Na zestien jaar 360 gulden betaald te hebben zijn deze drie hoeves eigendom van Vlissin gen en mogen de regenten er zonder ver dere kosten 'voor altoos' gezinnen en we zen op plaatsen. In de stad kun je voor 60 gulden per jaar geen wees grootbrengen, de armenkassen raken leeg en de Vlissing- se regenten gaan gretig op de aanbieding in. Op donderdag 5 juli 1821 arriveert een he le kluit Vlissingers in de dan net opgerichte nieuwe kolonie Wilhelminaoord. Men is er niet in geslaagd een bejaard echtpaar te vinden dat de opvoeding van de zes wezen ter hand neemt en heeft zelf iets in elkaar geknutseld. Vlissingen heeft een 56-jarige weduwnaar met een reputatie van drank problemen gevoegd bij een 41-jarige we duwe. Die laatste heet Geertruijda Therese Olijve en zij heeft een zoontje bij zich, ge boren in de Franse tijd en met de naam Jean-Louise Loubriat zodat over de natio naliteit van de vader ook weinig te raden overblijft. Zij zal na een jaar van de kolonie worden weggestuurd als zij een ingedeelde weesjongen van zestien jaar heeft verleid, maar dat verhaal ga ik niet vertellen want dan denkt de lezer misschien dat er struc tureel iets mis is met Vlissingse weduwen. Daarnaast arriveren er die dag twee gezin nen. Lorentz of Lourens Latour en echtge- 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 8