Een zwarte lijst: slavenverkoop in Paramaribo 1763 Ad Tramper Slavenhandel Onlangs kreeg ik een zwarte bladzijde uit onze vaderlandse geschiedenis onder ogen. Het ging om een lijst met de opbrengst van de verkoop van slaven in Paramaribo in 1763. Hieronder in het kort het verhaal achter deze opsomming. Nederland schafte in 1863, als één van de laatste landen in Europa, de slavernij af. Daarna is in ons land de slavenhandel en slavernij lange tijd vakkundig opgeborgen in door Emmer treffend genoemd 'de berg ruimte van de vergetelheid'. Door de sla- vernijherdenking in 2003 is dit verzwegen hoofdstuk uit onze geschiedenis in het licht komen te staan. Het is nu zelfs één van de vijftig thema's in de canon van de Neder landse geschiedenis. Natuurlijk moet het verleden niet met het subjectieve oog van het heden worden be oordeeld. Toch was de Europese slaven handel ook in zijn tijd (1500-1850) al om streden. Europeanen verhandelden immers hun eigen soort niet tot slaaf. Om nog maals met Emmer te spreken: 'De slaven handel was het gevolg van een dubbele moraal, namelijk één voor zwart en één voor blank.' Men schat dat bij de Atlantische slaven handel circa 11 miljoen mensen verscheept zijn van West-Afrika naar Amerika. Ruim 500.000 slaven kunnen op het conto van Nederland geschreven worden. Zeeuwen namen hiervan meer dan de helft voor hun rekening. Om verder tot op lokaal niveau af te dalen: Middelburg en Vlissingen waren de steden waar de meeste slavenschepen werden uitgereed. Kaart van West-Afrika (uit: Henk den Heijer, Goud, Ivoor en Slaven Januari 2009 9

Den Spiegel | 2009 | | pagina 11