Uren, dagen, maanden, jaren vliegen als een schaduw heen Aaeke Verdonk-Rodenhuis Wat gaat de tijd toch snel, een vreselijk cli ché, maar toch. Bij het verschijnen van deze Spiegel zijn we vlak voor de feestdagen; alweer een jaar voorbij. Dat tijd relatief is, is duidelijk. Soms duren dingen lang, soms vliegt de tijd. Als je je realiseert dat de slavernij werd afgeschaft in 1863, in Nederland, in de Ver enigde Staten in 1865 en dat er daar pas nu in 2008 een zwarte president gekozen kan worden, dan was er veel tijd nodig. In deze Spiegel maken we sprongen door de tijd. We gaan eerst naar Drenthe, begin negen tiende eeuw. Daar is de proefkolonie van de Maatschappij van Weldadigheid. Wil Schackmann vertelt in Vlissingen en de proefkolonie over de wederwaardigheden van de Vlissingse 'kolonisten'. Hij toont ons 'het weldadig karakter onzer natie en doet een boekje open over zekere Vlissingse we duwen. Over slavernij gesproken, Ad Tramper heeft een zwarte bladzijde uit onze vader landse geschiedenis gevonden. Het gaat om een lijst met de opbrengst van slaven in Paramaribo. Ad werpt licht op dit donkere stukje geschiedenis, Een zwarte lijst: sla- uenuerkoop in Paramaribo 1763. Hoe ook na de wapenstilstand van 1918 nog vreemde dingen gebeurden en er nog niet echt vrede was, doet Jules Braat uit de doeken in Stop, draai bij...! Een maritiem in cident bij Vlissingen. Duidelijk wordt dat de verhouding tussen Nederland en België hier een rol speelde. De Nederlandse autoritei ten lieten zien wie op het Nederlandse deel van de Westerschelde de baas was. Jan Hintzen bespreekt het boek Jons Viruly, 1905-1986, vlieger en schrijver van Wim Adriaansen. Het is duidelijk dat Jan heel graag de Zeeuwse kant van Viruly bena drukt in zijn Jons Viruly - Een boekbespre king. De ondertitel van het boek Vleugels aan het woord gegeven, geeft de beide kanten van Viruly weer; als schrijver en vlieger geliefd en beroemd. Het muZEEumnieuws staat dit keer in het teken van de pool, naar aanleiding van de tentoonstelling Tegenpolen, Zeeuwen en het poolgebied. Misschien wordt u enthousiast voor een reis naar dit gebied. (J kunt zich inschepen op de nieuwe Plancius! Dan een woord van welkom voor ons nieu we redactielid, de webmaster van de Vereniging Vrienden, Peter van Druenen. Hij zal de contacten tussen bestuur en redactie onderhouden. We zijn blij met een redactie lid met brede belangstelling voor geschie denis en ervaring bij publiceren. Rest mij nog u namens de redactie aange name feestdagen te wensen, veel leesple zier met deze Spiegel en voor het nieuwe jaar veel geluk, gezondheid, harmonie en tijd voor alle goede dingen van het leven. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 4