Het gebroken stoomschip Comitas voor de Ritthemse zeedijk (Collectie Cor Heijkoop) De hele dorpsgemeenschap raakte in de ban van het wrak en onder de lei ding van Daniëlse ging men aan de slag. Gemeentewerklieden haalden bij laag water zoveel mogelijk inventaris uit het wrak en verzamelden dat in het dorp. Later volgde een openbare verkoping, waarbij vele arti kelen hun weg vonden naar onder andere de zeevaartschool in Vlissingen. De bur gemeester schreef later in zijn memoires dat de stranding en vooral de bestuurlijke afwikkeling veel energie vergde van het kleine dorpsbestuur. Aan de bemoeienissen met het wrak kwam in de meidagen van 1940 abrupt een einde. De Duitse bezetter nam bezit van de dijk en niemand mocht daar meer ko men, uitgezonderd Daniëlse, als zijnde Herr Burgemeister. Hij liep daar in de loop van de zomer en herfst van 1940 zelfs met zijn fototoestel in de hand en de bezetter legde hem geen strobreed in de weg. De burge meester fotografeerde zwemmende solda ten bij het scheepswrak van de Comitas, de Duitse invasievloot voor Engeland en de stranding van een tweetal schepen van de Duitse invasievloot. De laatste waren tijdens een zeer zware storm in november 1940 van hun ankers geslagen en vastge lopen voor de dijk. In 1941 was het ook voor Daniëlse afge lopen met fotograferen. De bezetter duldde niet langer dat hij met een fototoestel rond liep. De Duitse angst voor spionage was te groot. Hij was nog wel getuige van de sloop van de herberg de Schoone Waardin en het wrak van de Comitas, maar kon daar geen foto's meer van maken. De Duitsers sloop ten het schip tot op de dubbele bodem, om dat ze bang waren dat geheim agenten via het wrak aan land zouden komen. Heden ten dage zijn de resten van de Comitas bij zeer laag water nog altijd zichtbaar. De ondergang van de Caritas I In de avond van nieuwjaarsdag 1947 hoor de de opzichter van de Zuidwatering he vig blazen ter hoogte van het voormalige polderhuis. Vanuit zijn woonhuis zag hij een aanvaring en we laten hem nu aan het woord: 'Een klein schip lag dwars op de stroom met de steven naar de dijk gericht. Een groter schip, dat later volgens radioberich ten de Nederlandse Jan Steen bleek te zijn, voer in de richting Antwerpen en ramde het kleinere schip met grote snelheid ongeveer midscheeps. Hierna kwam het kleinere schip meegevoerd door een felle vloed- stroom met grote snelheid op de dijk afge varen en strandde, nadat het nog één van haar ankers had laten vallen, op de onder zeese oeververdediging tussen de dijkpalen nummer 22 en 24. Ik begaf mij onmiddel lijk naar de plaats van de stranding en zag dat het schip de Caritas I was, dat onder Belgische vlag voer. 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 12