betrokkenheid van het Loodswezen daar bij en het feit dat men eveneens wenste te sleutelen aan de loodsplicht. Deze discussie is nog niet verstomd. Vooral in een district waar gedurende een eeuw de loodsdienst in concurrentie werd uitgevoerd, is voor de zogeheten 'vrije loodskeus' geen begrip. Duidelijk is dat de voorstanders van deze zo drastische wijzigingen in de dienstuitvoering aan de scheepvaart, gezocht moeten wor den onder degenen die geen kennis hebben van de vaart in drukke wateren. Vaak zijn het mensen die niet weten wat zich op de brug van een schip afspeelt en zich niet be wust zijn van de onmiskenbare relatie tussen loodsplicht en het marine milieu. Ze begrij pen niet dat de beloodsing van een schip tevens een samenspel is met de geloodste vaart in de nabijheid. Extra problemen vormt de onbeloodste vaart, die de dikwijls reeds jaren bestaande onderlinge afspraken niet kent. We praten dan in de Scheldemonden over een bochtig en snelstromend vaarwa ter, door een Engelse kapitein die regelma tig de Schelde bevoer eens genoemd, 'the most tricky river in the world'. Als schrijver van dit gedenkboek heb ik ge tracht met de hulp van een redactiecom missie over de periode (1884-2009) een historisch relaas te schrijven. Zo ontstaat een beeld van het leven en werken van de loods in de Scheldemonden, waarbij steeds 16 Loodsen en interieur Nederlandse Loodsen- sociëteit op Boulevard de Ruyter, ca. 1900. (Fotocollectie Gemeente archief Vlissingen) weer het verenigingsleven en de sociëteit centraal staan. Ook wordt na elk hoofd stuk een met nostalgie geladen anekdote geplaatst, een kort verhaal. Iets wat zich in veel gevallen afspeelde in de sociëteitszaai, soms ook daarbuiten. Het boek wordt geen diepgaand weten schappelijk geschrift, wel komt tot slot een bijlage die alle namen noemt van de lood sen die in de laatste 195 jaar in dienst wa ren. En het is juist deze bijlage die het voor de buitenstaander zo interessant en be langrijk maakt. Wellicht treft u uw voorou ders aan. Want welke Vlissinger had geen familielid in dienst van het Loodswezen. Ja zeker, ook uw overgrootvader wordt genoemd, met datum van indiensttreding, functiebenaming en datum van uitdienst- treding of overlijden. Leefde hij in 1840; ook dan staat hij erin. We kwamen via de landelijke archie ven, maar ook via het Gemeentearchief Vlissingen op vele bijzonderheden uit dat verre verleden. Er zijn fraaie afbeeldingen uit het eind van de negentiende eeuw op genomen. Het zijn foto's die de boulevard tonen, toen die nog Westdijk genoemd werd. Het gedenkboek is niet alleen belangrijk als aanvulling op de rijke geschiedenis van de Vereniging Nederlandse Loodsen Sociëteit en het Loodswezen in de Scheldemonden, maar ook de Rede van Vlissingen en alles Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 18