Het was niet altijd koek en ei. Op 22 de cember 1902 hadden een paar personeels leden ruzie. Geen zalig kerstfeest dus. De klerk Van S. had ruzie met de werkman Van R. Bij het verlaten van de wasserij gingen ze op de vuist. Met een boksbeugel werd Van R. het ziekenhuis ingeslagen, Van S. werd uit zijn betrekking ontslagen. In 1939 werd het 40-jarig bestaan van De Volharding gevierd. Er waren toen 80 per soneelsleden. Enkele van hen zien we later terug bij Edelweis. Bij de wasserij was een paardenstal, want de was werd met paard en wagen bezorgd. De koetsier, die naar Middelburg reed, zat altijd te slapen op de bok; het paard kon de weg wel vinden. Veel Hinderwetvergunningen moesten wor den aangevraagd. Veel originele exempla ren zijn nog in mijn privé-bezit. Het afval water van de wasserij en blekerij liep door de sloten naar het kanaal bij de Keersluis. Boer De Vos protesteerde hiertegen want ai zijn koeien werden ziek na het drinken van het slootwater. In de loop van de tijd zien we veel aanvra gen voor uitbreidingen, in 1931 bijvoor beeld voor een grote dieselmotor van 120 pk. Zover ik heb kunnen nagaan, draaide alles in de oorlog door, totdat op 13 mei 1943 De Volharding getroffen werd door de bombardementen. Het werd een grote puinhoop en zeven meisjes werden dodelijk getroffen, P.M. Pieterse, E. van Everdingen, J. Bijleveld, J. Gebraad, A. Kuzee en M. en J. Jobse. Ter nagedachtenis is een ge denkzuil opgericht op de begraafplaats in Vlissingen. Met dit trieste beeld zien we een eind komen aan de Wasserij De Volharding. Maar toch werden eind 1943 nog tekenin gen voor herbouw gemaakt door een archi tect in Hilversum. De brief met bijgaande tekeningen was gericht aan de directeur, de heer Montfoort, die toen in het Bethesda- ziekenhuis lag. Alleen de brief bleef be waard. Tot 1948 waren er verder geen plannen. Clit de puinhopen van De Volharding verrees Edelweis B. van der Linden, geboren in 1910, be gon zijn loopbaan bij slager Visser als Ha het bombardement van 13 mei 1943 waarbij zeven jonge werknemers van De Volharding om kwamen. (Fotocollectie Van der Linden) 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 6