Over een schone was, de Schoone Waardin, een loodsenjubileum en een consulaire agent Een kwartet onderwerpen wordt in deze Spiegel beschreven. Maar er is wel een ver band, de lokale en de maritieme geschie denis van Vlissingen staat centraal. Wasserij Edelweis was een begrip in Vlis singen. Dick van der Linden, de laatste directeur, beschrijft de geschiedenis in Wasserij Edelweis door de jaren heen. Mooie verhalen levert dat op. Zo stond er bij de wasserij een paardenstal, want met paard en wagen werd de was opgehaald en bezorgd. De koetsier kon op de bok rustig een dutje doen, want het paard kon zelf de weg wel vinden. 'Doe de was de deur uit' werd 'een Edelweiswas, een witte was'. Zo werden hotels en bejaardentehuizen uit heel Zeeland, de marine en de landmacht, het loodswezen en de KMS klant. Maar ook in de scheepvaart stond Edelweis goed be kend, zelfs tot ver over de grens; de groot ste klant werd de Olau Line. Een polderhuis dat dienst doet als her-berg met een schilderij in de gelagkamer van een struise Walcherse in klederdracht roept vragen op. Ook bij Cor Heijkop, die in De Schoone Waardin lonkt naar de scheepvaart een kroniek van opmerkelijke calamiteiten op een stuk dijk ten oosten van Vlissingen bij Ritthem beschrijft. Verschillende kapi teins, stuurlieden en loodsen raakten ter hoogte van de Ritthemse dijk danig de koers kwijt. Een Brits stoomschip in brand, de stranding van de Comitas, de onder gang van de Caritas I en het verhaal van de Iberia geven de naam van de oude herberg iets geheimzinnigs mee. 'Vele lezers van Den Spiegel zijn ervan overtuigd dat Vlissingen de rijkste ge schiedenis heeft van alle steden in Neder- Jan Hintzen land'. Deze openingszin van Doeke D. Roos in 125 jaar loodsen op en om de Schelde leidt de uitgave van een nieuw boek in. In dit artikel wordt die stelling onderbouwd met een aantal historische feiten over het Fort Zeelandia bij Paramaribo en de ver overing ervan door de Vlissinger Abraham Crijnssen. Ook het loodswezen en de lood sen maken deel uit van de rijke geschiede nis van Vlissingen. Uitgebreid komt dat aan de orde in het nieuwe jubileumboek dat in juni zal verschijnen. Binnenkort verschijnt er een flyer met antwoordkaart waarmee de leden van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlis singen het boek met een aanmerkelijke korting kunnen bestellen. De Engelse kapitein Henry Hudson, in dienst van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, voer vier eeuwen geleden de wateren rond het eiland Manhattan bin nen. Daarmee begonnen de lange en veel zijdige betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten. In New York, Am sterdam en Zeeland wordt aan dit jubile um aandacht geschonken, ondermeer door tentoonstellingen in het muZEEum. Hans Krabbendam brengt die vier eeuwen Amerikaanse betrekkingen in beeld met De Amerikaanse consulaire agent in Vlis singen. Die consulaire agent is cargadoor Pieter Francois Auer. De strategische lig ging van Vlissingen aan de mond van de Schelde was er mede de oorzaak van dat het Amerikaanse Ministerie van Buiten landse Zaken het aan het begin van de ne gentiende eeuw noodzakelijk vond de Stars and Stripes in Vlissingen te laten wapperen. Met de dood van Auer in 1933 kwam er een einde aan dit vlagvertoon in Vlissingen. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 4