werd het basistarief berekend voor een brief met een gewicht tot 3 lood, circa 45 gram, veel goedkoper dus). Vervolgens moest er een grensovergangsport worden betaald van 1 stuiver. Daarbij kwam dan nog het port van Middelburg tot de stad in Holland volgens de Hollandse portlijst. De Vlissingse briefverzenders probeerden het traject Vlissingen-Middelburg te vermijden of verzending via het Vlissingse kantoor te omzeilen (afb. 3) De beporting is onduidelijk. Volgens de nationale portlijst van Holland van 1 juli 1807, werd voor een rechtstreekse brief van Vlissingen én Middelburg tot Schie dam 4 stuiver berekend. Voor een brief van Vlissingen naar Middelburg werd 2 stuiver gevraagd. Vermoedelijk zijn deze twee ta rieven gecombineerd. De brief werd afge geven op het postkantoor in Middelburg en daar beport voor het traject van Vlissingen naar Middelburg met 2 stuiver. Onduidelijk is waarom in Middelburg 2 stuiver is ge vraagd voor het traject vanaf Vlissingen, wanneer de brief in Middelburg is bezorgd. Mogelijk heeft men in Middelburg de bode moeten betalen die deze brief heeft vervoerd en is dat volgens de portlijst doorberekend. Het kan ook zijn dat de Middelburgse post directeur het niet heeft aangedurfd om een 'Franse' brief als binnenlandse post te be handelen. Het blijft echter onduidelijk wat er precies is gebeurd. De verzender was nu echter nog steeds goedkoper uit dan wanneer via het Vlis singse kantoor werd verzonden. Allereerst werd er geen grensport berekend en ook het Franse gewichtstarief voor het traject Vlissingen-Middelburg werd niet gehan teerd. Gezien het gewicht van de brief was het tarief anders minimaal 8 stuiver ge weest (zie afb. 5). De Engelse invasie Eind juli 1809 verscheen een Engelse landingsvloot van circa 40.000 man voor de kust van Walcheren. Op zondag 30 juli vond de landing plaats bij Breezand (Vrouwenpolder). De Hollandse troepen werden van de kust teruggetrokken tot in en bij de steden. Op 31 juli 1809 werd Middelburg echter al door de Engelsen ingenomen, op 1 augustus gevolgd door Veere. Daarna begon op 2 augustus al het beleg van Vlissingen, dat op 15 augustus, na een hevig bombardement vanuit zee, eindigde met de overgave van het Franse garnizoen. De overgebleven Hollandse troe pen hadden zich via het Sloe grotendeels teruggetrokken op Zuid-Beveland. De Hollandse troepen verlieten al op 2 au gustus 1809 Zuid-Beveland en lieten het eiland over aan de Engelsen. Het Engelse invasieleger zette namelijk al op 1 augus tus een divisie troepen af op de kust tus sen Kattendijke en Wemeldinge. Die over macht was te groot voor de restanten van het Hollandse legertje. De Engelse troepen konden vrijwel zonder tegenstand het eiland Zuid-Beveland bezetten en oprukken naar Fort Bath voor een aanval op Antwerpen. Fort Bath werd al op 3 augustus bezet. De aanval op Antwerpen werd echter door al- ierlei oorzaken uitgesteld en uiteindelijk nooit uitgevoerd7. De Landpostverbinding over het Sloe was vanaf begin augustus verbroken, omdat de Engelse en Hollandse troepen zich aan weerszijden van het Sloeveer bevonden8. De brievenmaal van Middelburg voor Holland werd tijdelijk via Vlissingen, Antwerpen en Breda naar Holland vervoerd. Er zijn geen brieven bekend die op deze wijze in Holland terecht zijn gekomen9. Bijgaand echter een brief die eind juli ver zonden werd van Vlissingen naar Delft, maar niet via Middelburg. De brief is tijdens de oorlogshandelingen, vermoedelijk met een beurtschip meegegeven voor aflevering in Delft. In de brief wordt ver-slag gedaan van de Engelse landing. Op het Vlissingse (Franse) postkantoor heeft men het niet aangedurfd het Franse stempel te gebrui ken en heeft men teruggegrepen op het oude Hollandse stempel van Vlissingen, dat kennelijk nog aanwezig was. Waarschijnlijk heeft men er rekening mee gehouden dat het beurtschip door de Engelse troepen ge controleerd zou kunnen worden en dat een 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 12