Afb. 4 Vlissingen, 31-7-1809, naar Delft. In Delft beport met 6 stuiver. Hoe dit port is samenge steld is onduidelijk. In Delft zou volgens de portlijst 4 stuiver berekend moeten zijn. Mogelijk is berekend wat voor vervoer via Middelburg betaald zou moeten zijn (Vlissingen-Middelburg 2 stuiver Middelburg-Delft 4 stuiver) of is er gewoon een bedrag afgesproken met de beurtschipper voor vervoer onder deze omstandigheden. brief met een Frans stempel dan zeker in beslag zou zijn genomen (afb.4). Ook de brief zelf is inhoudelijk interes sant. De brief is gericht aan 'Monsieur L. Pels, Bourguemaitre et Receveur des biens dominiaux de S.A. Ie Prince d' Oran ge, presentement chez Monsieur van Ee, Beurtschipper van Delft op 's Hage. Over de heer Pels, is in de Zeeuwse archie ven niets te vinden10. De brief is geschreven door de zoon in Vlissingen en inhoudelijk gericht aan zijn ouders ten huize van beurt schipper Van Ee in Delft. De brief is geda teerd 31 juli 1809. De inhoud van de brief luidt: 'Gisteren en heeden zijn de Engelsche troepen gedebarqueert en zijn gekam- peert op dit Eilandt; de Hollandsche troe pen liggen in de steden en door de komst der Engelschen is mijn commando in Westcappelle af, 't geen anders teegens 21 October zou hebbben plaats gehad. Na mijn nederigst aanbeveeling in attentie en gedagten, so hebbe d'Eer met alle eer bied te zijn Zeer waarde GeEerde Ouders (JEdZ dienstweerdige dienaar en Zoon Derieux.' Daarna volgt nog een naschrift: 'Men segt voorseeker dat de franschen het Hollands garnisoen te Sluijs tot op Staten bodem hebben willen convoijeren, doch de hanoversche willen masseeren, sij een Van der Duijn soude gewijgert hebben en liefs af weder van nieuw aan beginnen of alle krijgsgevangen weesen; Is het so, doet hem die trek van menschelijkheidt eer aan, maar ik sta voor de Egtheijdt van 't geseg de niet in.' Derieux Pels maakte, gezien de inhoud van de brief en zijn opmerking dat 'zijn commando in Westkapelle af is', als offi cier deel uit van het Hollandse of van het Franse leger. Ik vermoed echter dat hij diende in het Franse leger. Als officier in Juli 2009

Den Spiegel | 2009 | | pagina 13