Panorama Vlissingen Nieuw stadsgezicht 1809 Veronica Frenks Wat valt er nog ontdekken of toe te voegen aan de geschiedenis van Vlissingen? Er is immers al zoveel bekend. Toch blijkt regelmatig dat bij bestudering van bronnen weer nieuwe feiten en zelfs nieuwe bronnen aan het licht komen. Afgelopen winter was er voor mij zo'n euforisch moment waarop een persoonlijke ontdekking ook van belang wordt voor anderen. Tijdens het onderzoek voor een boek over Vlissingen ten tijde van het bombardement in 1809 door de Engelsen is onder meer een fraaie afbeelding van de stad vanaf de landzijde boven water gekomen. Deze afbeelding betreft een langwerpig wa terverfschilderij van 2 meter bij 40 cm. Te zien is hoe de Engelsen de stad bestoken vanaf fort De Ruyter, vanuit West Souburg en vanaf het water. Overal staan gebouwen in brand. Bijzonder is dat er een gebouw op staat waarvan het bestaan bekend was door beschrijvingen en kaarten, maar waarvan tot op heden geen afbeelding te zien was. Het gaat om het WIC-gebouw (gebouw van de West-Indische compagnie), dat zich aan het einde van de dokhaven bevond. In 1809 was Vlissingen bezet door de Fransen. Zij hadden het WIC-gebouw en het er naast gelegen weeshuis in gebruik als hospitaal. Ook de bomen van het parkje dat in de ze ventiende eeuw werd aangelegd tussen het WIC-gebouw en de dokhaven, zijn te zien. De afbeelding, die zich in een depot van het National Maritime Museum in Greenwich bevindt, kwam aan het licht door een on derzoek naar een archiefstuk uit het ge meentearchief van Vlissingen. Een archief stuk dat eveneens de moeite waard is als het gaat om het beeld van de stad in de pe riode dat Vlissingen tot het Franse rijk be hoorde en begeerd werd door de Engelsen, die de stad zagen als een bruggenhoofd om de stad Antwerpen in te nemen en als punt waarvandaan de Schelde beheerst kon wor den. Hoe dat allemaal in zijn werk ging, wordt uitgebreid beschreven in een publicatie die in de loop van het jaar uitkomt en waaraan verschillende auteurs' meewerken die het onderzoek van Tobias van Gent verdiepen, uitbreiden en nuanceren aan de hand van nieuwe bronnen en het opnieuw bestuderen van al bekende bronnen. Het archiefstuk waarmee het voor mij al lemaal begon, lag al sinds 1937 in het ge meentearchief in Vlissingen. Adri Meerman, de baas van het gemeentearchief, toonde de afbeelding waarom het ging en meteen viel al de aparte vorm op: Vlissingen afge beeld in een cirkel. De Sint Jacobstoren staat er op, maar het lijkt alsof er vanaf de toren een beeld van de stad is geschetst. Geen statisch beeld overigens. De stad staat in brand en wordt bestookt vanaf zee door Congreve Rockets, een soort bommen die als vuurpijlen op de stad werden afge schoten. De afbeelding blijkt bij nadere be studering een soort uitleg bij een schilderij. Dat schilderij bestaat niet meer. Maar op de afbeelding staat het schilderij in het klein en er staat precies bij waarvoor de gebouwen dienden en zelfs welke schepen er voor de kust lagen. In de British Library in Londen zijn verschillende van deze 'keys', zoals de Engelsen het noemen, aanwezig. Overigens niet van Vlissingen. En ook niet ingekleurd zoals deze. Ralph Hyde, specialist op het gebied van panorama's en schrijver van het boek Panoramania2, vertelde me in een telefoongesprek dat hij in totaal van het be staan van drie van dergelijke keys op de hoogte is. Omdat de andere twee niet inge kleurd zijn, denkt hij dat die uit het Vlissings gemeentearchief later is ingekleurd. Dat de afbeelding rond is, komt omdat het oorspronkelijke schilderij eveneens een 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 16