panorama van Londen te maken. Lange tijd runden ze samen het bedrijf dat pano rama's schilderde en exploiteerde. Toen vader Barker dood ging in 1806 nam zoon Henri Aston het panoramabedrijf over en volgde de manier van werken zoals zijn va der had ingezet: ter plaatse gaan kijken om zo nauwkeurig mogelijk te kunnen schilde ren. Het doel van het panorama was dat de bezoeker een beeld kreeg dat zo waarheids getrouw mogelijk was. Meestal werd een aantal afbeeldingen gemaakt. Dat is hier ook gebeurd. We kennen nu drie standpun ten. Een gravure vanaf het wachthuisje op de Nolledijk was al bekend. Zowel in het Zeeuws Archief als in het Zeeuws maritiem MuZEEum is een exemplaar aanwezig. In het depot van van het National Maritime Museum in Greenwich zijn er eveneens twee bewaard. In het Gemeentearchief Vlissingen be vindt zich de folder van het grote panorama zoals dat in een speciaal voor panorama's gebouwde tentoonstellingsruimte geëxpo seerd is geweest. Nu blijkt er in het National Maritime Museum nog een derde standpunt te zijn, het twee meter lange gezicht op de stad vanaf de landzijde, waarschijnlijk eveneens gemaakt door H.A. Barker. Dit is precies de werkwijze van de panora mamakers uit het begin van de negentien de eeuw: Om een zo juist mogelijk beeld van de af te beelden plek te krijgen werden vanuit verschillende gezichtshoeken afbeel dingen gemaakt. We weten niet of de gra vure en het waterverfschilderij ook voor het publiek op diezelfde tentoonstelling te zien zijn geweest. Vaak gebeurde dat wel, maar van het panorama van Vlissingen zijn niet veel gegevens bekend. De twee afbeeldingen die samen met een gravure die H.A. Barker vanaf de Nolledijk maakte, een geheel vormen, geven een ta melijk compleet beeld van hoe de Engelsen de stad zagen. Ze waren goed op de hoog te want de plaats van de gebouwen komt overeen met de plattegronden die we ken nen. Het grote panorama dat ruim twee jaar tentoongesteld is geweest in Londen, bestaat niet meer. Alleen de afbeelding in het Gemeentearchief en de aankondigingen in de Engelse kranten uit die tijd getuigen er nog van. Voor ons leveren de afbeeldingen het besef op dat de gebeurtenissen in Vlissingen in 1809 belangwekkend genoeg waren voor de Engelsen om uitgebreid te schilderen en tentoon te stellen en bovendien completeert met name het langwerpige waterverfschil derij ons beeld van Vlissingen. Een uitgebreid artikel over dit onderwerp verschijnt komend najaar in het boek van Peter Blom, Jan van Damme, Victor van 4. Uitsnede van de folder. Wie goed kijkt ziet ook hier de toren met de vlag, het WIC-gebouw en het bosje. Uitsnede afbeelding 1. Dytc. ,nt Wil. n r°Ops n ÏVA - l'riï Sarr0/<l/.yrer//iez, Juli 2009 17

Den Spiegel | 2009 | | pagina 19