Enthoven, Tobias van Gent, Adri de Kraker, Hugo Landheer, Veronica Frenks. Bron ZA, ZI-III-0296, Williams en H.A. Barker, Flushing during the Siege, taken from the Knole House Dyke, c. 1809. Moten 1 Peter Blom, Jan van Damme,Victor van Enthoven, Tobias van Gent, Adri de Kraker, Hugo Landheer, Veronica Frenks. 2 R. Hyde, Panoramania: the Art and Entertainment of the 'All-Embracing' View Londen, 1988. 3 Mesdag maakte dit schilderij in 1881. Het is een van de oudste panorama's die nog te zien zijn. Het behoorde echter al tot de tweede generatie pano rama's. Van de eerste golf - vanaf het moment van de uitvinding tot halverwege de jaren 30 van de 19e eeuw is vrijwel niets over (een uitzondering is het panorama van Versailles, vervaardigd door John Vanderlyn in 1819. Het bevindt zich nu in het Metropolitan Museum of Art in Mew York) 4 S.B. Wilcox, 'ünlimiting the Bounds of Painting', in R. Hyde, Panoramania: the Art and Entertainment of the 'All-Embracing' View (Londen, 1988) 28, Charles Leslie aan Thomas Leslie, 2 februari 1812. 5 http://www.nmm.ac.uk/coIlections/nelson/ viewOb- ject. cfm?ID=PAF4742, geraadpleegd op 11 mei. 6 B. Comment, The painted Panorama, (New York 1999): 23. 7 Hubert J. Pragnell, The London Panoramas of Robert Barker and Thomas Girtin, Londen: London Topographical Society (1968):! 1. 5. Hier is Vlissingen vanaf de Nolledijk te zien. Rechts op de voorgrond zien we het wachthuisje dat op de Nolledijk stond. Vanaf de dijk was zwaar geschut opgericht. Geheel rechts zien we enkele Engelse schepen die de stad beschieten met bommen. De gebouwen van de stad zijn goed te zien en ook hoe de stad in een inferno verandert. 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 20