dellen kunt genieten en telkens weer door iets nieuws wordt getroffen. De door Han uit hout gesneden en beschilderde of aan geklede schippers en knechten op de sche pen zijn ware kunststukjes, levensechte miniatuurweergaven van de werkelijkheid, evenals alle attributen aan boord, van kom pas tot koffiekan met mokken, van manden - zelf gevlochten - tot lantaarns, oliekannen en zelfs een hond, braaf gezeten naast de schipper in de stuurbak. Het verhaal bij de modellen wordt compleet gemaakt door de diorama's, die weergeven hoe vroeger de visserij in zijn werk ging. Het zijn niet alleen de schepen met bijboot en attributen die worden getoond maar ook een weergave in miniatuur van het uitleu- ren van de gevangen vis met behulp van een hondenkar. De uit hout gesneden mini- mensjes op en bij de schepen zijn meester lijk. Het humoristische element ontbreekt niet: een poes gaat er op schaal 1:10 van door met een vis in zijn bek. Humor spreekt ook vaak uit de tekeningen die Han maakt. Zo ook uit de manier waarop de gang van zaken bij de botvisserij uit de doeken wordt gedaan aan de hand van een serie van veertien door hem vervaardigde aquarellen met bijbehorende tekst, die bij het diorama worden getoond. Terug naar de bron Han Reijnhout is een perfectionist. Hij rust niet voordat hij precies weet hoe een hoog aars, hengst of boeieraak in elkaar zit, waar alle onderdelen voor dienen, hoe alle at tributen aan boord werden gebruikt en hoe het vissen in zijn werk ging. 'Met de mo dellen leg je ook de historie van de oude Zeeuwse visserij vast' is de mening van Han en dat vastleggen moet waarheidsge trouw gebeuren. Omdat lang niet alles is terug te vinden in de boeken van Jules van Beylen over de Zeeuwse vissersschepen, had Han veelvuldig contact met de auteur om van hem zoveel mogelijk te vernemen. Aanvankelijk betrof het vrijwel alleen een richtingverkeer: informatie van Jules van Beylen richting Han Reijnhout. Het streven naar perfectie bracht Han ertoe om ook te rade te gaan bij de bron: oude vissers die nog zeilend hadden gevist, een werfbaas en een scheepstimmerman die 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 22