Over de situatie rond 1800, brieven, bommen, fraaie beelden en bijzondere modellen Aafke Verdonk-Rodenhuis Deze Spiegel brengt ons twee eeuwen terug in de tijd, naar de jaren rond 1800, met als hoogte- of beter dieptepunt het bombardement op Vlissingen door de Engelsen in 1809. Vanuit zee, maar ook vanaf de landzijde werd de stad beschoten. Het uit 1594 daterende stadhuis werd vernield, evenals veel andere gebouwen. Onder de burgerbevolking vielen meer dan 335 slachtoffers te betreuren. Aan deze periode wordt dit jaar aandacht besteed, in de maand augustus zal het tweehonderd jaar geleden zijn. Komend najaar verschijnt een boek van Peter Blom, Jan van Damme, Victor van Enthoven, Tobias van Gent, Adri de Kraker, Hugo Landheer, Veronica Frenks, waarin de ge beurtenissen uit die tijd van allerlei kanten besproken zullen worden. Rond 1800 van Jo de Ridder vertelt over al le ellende die de inwoners van Vlissingen in die periode over zich heen kregen. Schrijver baseert zich op oude publicaties waarvan hij een groot aantal heeft geïnventariseerd. Deze zullen worden gescand, zodat wij op internet kunnen lezen hoe bewoners in die tijd belangrijke zaken te weten kwamen. De Postale situatie op Walcheren ten tijde van de Engelse invasie in 1809 van Kees de Baar handelt over het briefverkeer ten tijde van Vlissingen onder Frans bestuur. Brieven van Vlissingen naar Holland moes ten als buitenlandse brieven worden be handeld en gepost. Over hoe dat ging geeft Kees de Baar boeiende voorbeelden, met unieke afbeeldingen. Panorama Vlissingen, nieuu: stadsgezicht 1809 van Veronica Frenks gaat over een zeer bijzondere ontdekking van een fraaie afbeelding van de stad vanaf de landzijde. Zo blijkt dat bij bestudering van bronnen nieuwe feiten aan het licht komen. In het bovengenoemde boek zal uitgebreid op het onderwerp worden ingegaan! Gerrit Zomer stelt in zijn artikel Han Reijnhout, een Vlissingse kunstenaar deze modelbouwer, schilder, tekenaar aan ons voor. Al jaren bouwt Han op schaal de hou ten Zeeuwse en Vlaamse vissersschepen die ooit hier de wateren bezeilden. In okto ber zal een expositie van zijn werk te zien zijn in het muZEEum. Vlissingen: grandeur in perspectief, de dichtbundel die in mei 2009 verscheen. Deze bundel bevat zo'n veertig gedichten van Ron de Jonge, met pentekeningen van de Vlissingse kunstenaar Hein Naerebout. Voor veel Vlissingers zullen de beelden in woord en tekening de stad uit de tweede helft van de vorige eeuw in hun herin nering brengen. Bijzonder is dat de op brengst van de eerste duizend exemplaren bestemd is voor het aankoopfonds van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief. Tom Ekering geeft in Verenigingsnieuws de laatste wetenswaardigheden uit de Vereniging. Hij doet hierin tevens een oproep voor nieu we werkers in de activiteitencommissie. MuZEEumnieuws van Danielle Otten noemt nog even de tentoonstellingen die te zien zijn. Port of New York, Zeeland (her)ontdekt Amerika kunt u nog bezoeken tot en met 30 augustus 2009. De bovengenoemde ex positie rond Han Reijnhout staat gepland voor 17 oktober 2009 tot en met 7 maart 2010. Al met al weer een volle Spiegel, met de ja ren rond 1800 en zeker het bombardement in 1809 als rode draad. Wij wensen u veel leesplezier. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 4