der meer graven verzakten of instortten. Toen het water na enige dagen was gezakt kon men de trieste balans opmaken. Naast de zeer omvangrijke materiële schade aan woningen en straten waren er 31 mensen verdronken. Enkele mensen stierven daar na nog als gevolg van de verwondingen die zij in die rampnacht opliepen. Maar de grootste ellende moest nog ko men. In Engeland werd een enorme oor logsvloot samengesteld met de bedoe ling Walcheren en met name Vlissingen aan te vallen om zodoende de weg naar Antwerpen vrij te maken. Eind juli 1809 za gen de Vlissingers met angstige verbazing een groot aantal Engelse oorlogsschepen op de rede verschijnen. Bij Vrouwenpolder landde het overige deel van de oorlogsvloot zonder noemenswaardige tegenstand. Zo kon het daar aan land gezette Engelse le ger onder aanvoering van Lord Chatham probleemloos via Middelburg oprukken naar Vlissingen. Al gauw werd de stad vol ledig omsingeld en op zondag 13 augustus begon een alles verwoestend bombarde ment vanaf zowel de landzijde als vanaf de schepen op de rede. Bij de beschietingen werden onder andere brandraketten, de zo genaamde Congrave Rockets, ingezet die enorme schade aanrichtten aan de brand bare woningen en gebouwen. Het prachtige stadhuis uit 1594 werd, tezamen met de historische inventaris, prooi van de vlam men en moest later in z'n geheel worden gesloopt. Na ongeveer 38 uur moest de Franse generaal Monnet capituleren en was Vlissingen in handen van de Engelsen. Het aantal gedode Franse en Engelse militairen is niet precies bekend, maar men neemt aan dat, als gevolg van het bombardement, onder de burgerbevolking zeker meer dan 335 slachtoffers te betreuren vielen. Lang zou de Engelse bezetting niet duren. Als gevolg van de geheimzinnige Zeeuwse Koorts werden grote aantallen Engelse sol daten uitgeschakeld of aan bed gekluisterd. In de eerste helft van september stierven er Na de verwoesting van het stadhuis op de Grote Markt (15 augustus 1809), deed het derde pand vanaf rechts (wijknr H 115, nu Bellamypark 4 dienst als stadhuis. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Juli 2009 5

Den Spiegel | 2009 | | pagina 7