dagelijks twintig tot dertig man. Men be groef de doden heimelijk om de overige soldaten niet te demoraliseren. Eind sep tember was het leger van 40.000 geslonken tot 30.000 man. Amper twee weken later besloot de Engelse legerleiding tot terugtrekking van alle troe pen en algehele ontruiming van Walcheren. Maar niet nadat bevel was gegeven de dok ken en werven grondig te vernielen zodat de Fransen geruime tijd nodig zouden heb ben om alles weer op orde te brengen. Op 10 december lieten de Engelsen de sluis deuren springen en werden het Arsenaal en de dokmagazijnen in brand gestoken. Snel daarna vertrokken de Engelsen naar het thuisland, waar ze met de nodige scepsis werden ontvangen. De hele Engelse expe ditie was uiteindelijk in enkele maanden op een fiasco uitgelopen. De Vlissingers zagen nog in dezelfde maand weer Franse troepen door de straten mar cheren. Ook Napoleon kwam enige tijd la ter voor inspectie naar Vlissingen, waarbij hij ondermeer de schadevergoeding regelde en opdracht gaf de vesting te versterken. Intussen verslechterde de verstandhou ding tussen Napoleon en zijn broer koning Lodewijk steeds meer. Het kwam zover dat Napoleon zijn broer naar Parijs ontbood en hem daar meedeelde dat zijn koninkrijk een deel van Frankrijk werd. Nadat in januari 1810 eerst heel Walcheren bij Frankrijk was ingelijfd, volgde de rest van het koninkrijk een half jaar later. Koning Lodewijk deed op 1 juli afstand van de troon en verliet het land in alle stilte. Het voormalig koninkrijk kreeg nu te ma ken met op Franse wetgeving geënte be palingen en de regeringstaai werd Frans. Het land werd ingedeeld in departementen waarbij Vlissingen, met ongeveer 5100 in woners, bij het Departement des Bouches de l'Escaut ging behoren. Waarom deze korte chronologie van de hef tige gebeurtenissen rond 1800? Het gemeentearchief is in het gelukkige be zit van een mooie collectie oude publica ties. Ik heb het afgelopen jaar er bijna 1400 geïnventariseerd, waaronder een zeer groot aantal uit bovenstaande periode. Te zijner tijd worden deze publicaties ge scand, waarna een ieder op internet kan zien hoe onze voorouders via het publica tiebord, voor zover ze konden lezen, op de hoogte werden gebracht van belangrijke en minder belangrijke zaken. Bronnen: Peters, C.H.J. Vlissingen in de patriottentijd 1780- 1787GAV Deibei, J.H. De Engelschen in Zeeland in 1809, Middelburg 1809 (Gemeenrearchief Vlissingen, Historisch Topografische Atlas) 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 8