rrmZEEurrmieuws Daniëlle Otten muZEEum en nieuwe expositie In een oogwenk van de haven in Vlissingen naar de haven van New York: in het Zeeuws maritiem muZEEum kan dat vanaf 16 mei in de expositie Port of new York, Zeeland (her) ontdekt Amerika'. Wie naar buiten kijkt ziet de Vlissingse De Ruyterhaven, wie naar binnen kijkt ziet de New York Harbour. Door de ogen van Amerikaanse kunstenaars. De tentoonstelling 'Port of New York, Zeeland (her)ontdekt Amerika'is één van de activiteiten in het muZEEum die in het teken staan van '400 jaar Hudson'. Dit jaar is het 400 jaar geleden dat Henry Hudson in opdracht van de VOC voet aan wal zette op Manhattan. Kort daarop werd Nieuw Amsterdam (New York) gesticht. De relatie tussen Nederland en de Verenigde Staten heeft in beide landen, dus ook in Zeeland, haar sporen nagelaten. De expositie toont schilderijen van de haven van New York door de ogen van New Yorkse kunste naars. De haven van New York heeft vele gezichten, dat blijkt wel uit de keuze van de onderwerpen van de Amerikaanse kunste naars. Als Europeanen denken we vooral aan de hoogbouw, de wolkenkrabbers, met daaromheen grote schepen aangemeerd aan de vele pieren. In de schilderijen die worden getoond is dit beeld nauwelijks terug te vinden. Mogelijk is dit veroorzaakt omdat de havenactivitei ten rondom Manhattan sinds het eind van de 20e eeuw verdwenen zijn. Op dit mo ment resteren van de vroegere pieren al leen nog staketsels die uit het water steken. Het is dit verval dat de oplettende kijker in een paar werken terugvindt. Het zijn juist de andere iconen die een be langrijke rol spelen in het werk van de kun stenaars. Het Vrijheidsbeeld, de vele brug gen die de eilanden waarop New York is gebouwd met elkaar verbinden. New York ligt aan een afgesloten baai. Een immens grote baai. Daarin ligt het Liberty Island met daarop het Vrijheidsbeeld. In werkelijkheid laat de grootsheid van de baai het Vrijheidsbeeld bijna in het niet val len. Enkele werken in de tentoonstelling laten dit zien. In eerste instantie ziet de toe schouwer alleen een groot wateroppervlak, in tweede instantie gloort het Vrijheidsbeeld aan de horizon. De vele bruggen waarin de spanning tus sen natuur en techniek voelbaar is, zijn ook voor velen een inspiratiebron. Net als in Zeeland is de spanning tus sen zee en land ook bij deze kunstenaars merkbaar. Een deel van de schilderijen is gemaakt met de bekende wolkenkrabbers in de rug; een beeld waar de kunstenaar bijna peinzend over het water kijkt. Dit is het beeld dat de meeste New Yorkers van hun stad hebben. Als je immers langs het water loopt, zie je niet de stad, maar juist het water. En dit is nu juist het verschil. Wereldwijd kijken de meeste mensen juist vanaf het water naar de stad. De skyline is niet voor niets wereldberoemd. De expositie toont 25 werken in verschil lende stijlen. De meeste zijn van olieverf op doek, maar er zijn ook enkele foto's. Alle kunstenaars zijn lid van de Salmagundi club. Deze kunstenaarsvereniging heeft een rijke historie en is gevestigd in Fifth Avenue, New York. Meer dan 600 kunste naars zijn lid. muZEEum en stadswandelingen Vanaf 26 april tot en met 1 november kunt u elke zondag meelopen met een stadswandeling, behalve op 19 en 26 juli (kermis) en 25 oktober (ZEEdag). Er zijn verschillende stadswandelingen moge- Juli 2009 25

Den Spiegel | 2009 | | pagina 27