heeft Vlissingen geprofiteerd van de HAL want het ss Edam werd door de Koninklijke Maatschappij De Schelde gebouwd. Waarom had Amerika in 1804 reeds een consulaire boodschapper in Vlissingen? Ongetwijfeld hebben de Vierde Engelse oorlog en de Franse revolutie een rol ge speeld. (Gemeentearchief Vlissingen, Historisch Topografische Atlas) Wegens de bezetting van Vlissingen door Frankrijk werd de belangrijke zeeweg naar Antwerpen voor de Engelsen afgesloten. Engeland was een belangrijke handelspart ner van de C1SA. Door de economische blokkade, het Conti nentale Stelsel, verklaarde Engeland de oorlog aan Frankrijk en heel Europa stond in vuur en vlam. Begrijpelijk dat vanuit Amerika met zeer grote interesse de ont wikkelingen werden gevolgd. De economi sche teloorgang in de Nederlanden zette zich voort en de handel in contrabande fleurde op. Ook de Amerikaanse belangen konden geschaad worden. Frankrijk had al heel Holland onder de voet gelopen en dreigde de alleenheerschappij in Europa te verove ren. Vlissingen was in die periode een be langrijke marine- en handelshaven. Napoleon bezocht de stad Vlissingen in mei 1810 en ook de loge 'L'Astre de L'Oriënt". In mijn boek Vrijmetselarij in Zeeland, uit gegeven in 1992 ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Vlissingse Loge, wordt aandacht besteed aan deze turbulen te periode van de stad. Vlissingen was uitgegroeid tot een belang rijke marinebasis en werd in 1795 door een inspectiecommissie van de Admiraliteit beschouwd als 'haven van eerste aanzien', (bladzijde 9 en volgende). Op bladzijde 96 ziet u de afbeelding van het certificaat bij de verheffing van Thomas Dixon tot meester vrijmetselaar dat door de Voorzittend Meester van de loge P.A. Nolson in 1809 te Vlissingen is afgegeven. De zoon van Thomas Dixon geeft een per soonlijk verslag over de geschiedenis van zijn voorouders. Hieruit komt naar voren dat de vader van Thomas Dixon, Henry Dixon, in 1768 te Westminster (LIK) werd geboren en door de Fransen driemaal gevangen werd genomen en veroordeeld tot de guillotine. Hij was gehuwd met Elizabeth Mann die in 1826 overleed. Via zijn moeder was Thomas Dixon verwant aan generaal Thomas Fraser en Simon Fraser 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 10