Het meesterdiploma voor Thomas Dixon afgegeven door de Loge L' Astre de L' Oriënt te Vlissingen, 1809. (Foto J.L. Lagendijk) die gedood werd in de Slag bij Saratoga tij dens de Amerikaanse Vrijheidsstrijd in 1777. Nadat hij in Engeland financiële tegen spoed had ondervonden, vestigde Henry Dixon zich in 1788 te Oostende waar zijn huis door de Franse generaal Beaufort werd geconfisceerd. In 1798 werd er een proces over gevoerd voor de rechtbank te Brugge. Gevlucht vanuit België vestigde de familie Dixon zich in 1803 in Vlissingen. in 1798 had Thomas Dixon zich al gevestigd in Vlissingen waar hij zakelijke belangen had in de West-Indische Compagnie. Zijn ouders verbleven tot 1818 in Vlissingen en verhuisden toen naar familie in Amsterdam waar vader Dixon in 1824 op 85-jarige leef tijd overleed. Thomas Dixon werd geboren op 26 januari 1781. Op 15-jarige leeftijd werd hij opge roepen voor het Britse Leger via een bericht van Sir Henry Dundas. Dit bericht werd door de Franse politie onderschept. Dixon werd gevangen gezet en kreeg de doodstraf wegens spionage. Thomas Dixon had via Vlissingen diverse landgenoten die door de Franse politie wer den gezocht naar Engeland weten te helpen ontsnappen. Helaas werd de dankbrief die via een kapitein van een Engels smokkel- schip naar Vlissingen werd gebracht, ook on derschept. Waarschijnlijk was deze schipper een dubbelspion die van zowel de Franse als de Engelse autoriteiten geld kreeg voor zijn diensten, (zie ook Vrijmetselarij in Zeeland pagina 57 en volgende). Doordat hij de politiechef voor 50 Napo leons kon omkopen, ontsnapte hij aan zijn terechtstelling. In zijn proefschrift Verhandeling ouer de Geschillen met Frankrijk betrekkelijk Vlissingen, sedert 1795 tot den afstand dier nesting in 1807 vermeldt Dr. Jean Jacques Bijleveld op pagina 92: Het woonhuis van Thomas Dixon aan de huidige Wilhelminastraat, ca. 1975 (Gemeentearchief Vlissingen, Fotocollectie) Oktober 2009 9

Den Spiegel | 2009 | | pagina 11