'Hoe het ook zij, dit is zeker, dat het nim mer van 1795 tot 1813 aan Engelsche agenten op Walcheren heeft ontbroken. Den Franschen was zulks volkomen be kend, doch het mogt hen niet gelukken op een enkele de hand te leggen'. Kennelijk was ook Thomas Dixon voor de Fransen een spion. Hij verhuisde later naar Boston CISA waar hij een vrouw en vier kin deren had. Later diende hij een verzoek tot schade vergoeding in bij de Britse regering wegens gemaakte kosten voor de Britse belangen en onderdanen. In 1804 getuigt de Britse kapitein Spencer Scott: "This is to certify that in the year 1804, I commanded the British brig called the EVE of North Yarmouth was captured in the North Sea by the French privateer the Admiral Bruix and that 1 was conducted into Flushing where, immediately on my arrival, mr. Thomas Dixon, merchant at Flushing, rescued me from on board the pri vateer, conducted me to his own house and kept me there in private for three weeks, after which he conducted me onboard a Dutch schuit going to Rotterdam, which put me on shore at Brouwershaven, according to the directions of mr. Dixon, with letters of commendation to his friends there, who procured me a passage over to England im mediately. All which services mr. Dixon did gratuitous ly and even furnished me with ten pounds in money, as when mr. Dixon rescued me out of the privateer all I possessed was a few shillings, which I had previously com municated to mr. Dixon. It is and was wel- Iknown that mr. Dixon frequently assisted other British masters in the same way for which every British subject ought to be ac- knowleding to him." In de periode tussen 1798 en 1807 heeft Thomas Dixon zeker 30 a 40 Engelse kapi teins en zeelieden uit de gevangenis kunnen redden door op zijn kosten en met risico voor eigen leven de terugreis te regelen. Toen in 1808 koning Louis Bonaparte Vlissingen bezocht, was Thomas Dixon tot het Stadsbestuur benoemd en hij heeft de koning toen in Vlissingen rondgeleid. In mei 1810 bezocht keizer Napoleon Vlissingen en Thomas Dixon heeft als voor zitter van de Handelskamer de stadssleutels overhandigd. Slechts twee dagen daarna op 12 mei werd hij op speciaal bevel van kei zer Napoleon gevangen genomen en naar Parijs gebracht waar hij vijftien maanden vast zat. Hij werd beschuldigd van collabo ratie met de Engelsen tijdens de bezetting van Walcheren in 1809. Door herhaalde pogingen van zijn vrien den en logebroeders Van Royen, Bijleveld en Baron Van Doorn werd hij vrijgelaten uit de gevangenis en moest hij in Macon in I) F. WIJ K BONA V A H T E CF. WE ZEN KONTNC VAN JIOI.l.AND. Tc Amsterdam by J. C. ran Kcst eren (Gemeentearchief Vlissingen, Historisch Topografische Atlas) Bourgondië verblijven onder bewaking. Zijn eigendommen in Holland moesten verkocht worden en in Frankrijk worden geherinves teerd. Door zijn ma<ponnieke connecties werd hij ook in Frankrijk beschermd en beschikte hij over belangrijke relaties zoals Baron de Roujoux, de Prefect van het de partement Saone et Loire. Deze zorgde er twee en een half jaar later 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 12