Nieuwe informatie over het Panorama VI is sin gen Veronica Frenks De vondst van het gezicht op Vlissingen als voorstudie van een panorama van de stad tijdens het bombardement in 1809 was voor iedereen een verrassing. Dat er een panorama van Vlissingen heeft bestaan was niet voor iedereen een verrassing. Louis Nierijnck kocht jaren geleden in Londen een gravure waarop het schema van het panorama van Vlissingen stond. Het is een zwart-wit versie, zoals de meeste 'keys' or 'handbills' zoals de Engelsen het noemen, terug te vinden zijn. Dat de key die zich in het gemeentearchief van Vlissingen bevindt, ingekleurd is, is tamelijk bijzonder. Het exemplaar van het gemeentearchief stelt Vlissingen voor ten tijde van het bom bardement van 1809. In het middengedeel te staat dat er in het panoramagebouw twee panorama's tentoongesteld zijn: 1The view of Flushing during the siege 2. The view of Grand Cairo Op het Vlissings exemplaar staat 1810 als jaartal. Op die van de heer Nierijnck staat: 1The view of Flushing during the siege 2. The view of Malta Hierop staat 1811 als jaartal. Nu kenden we het bestaan van een sleutel met daarop de aankondiging van het pano rama van Malta en dat van Vlissingen, maar daar stond de afbeelding van Malta bij. Voor Gert-Jan de Rooij, in het dagelijks leven teamleider zakelijke dienstverlening en uniformberoepen van het Economisch College Zeeland (onderdeel van het ROC Zeeland) en verder groot boekenliefhebber en vorser wat betreft de Zeeuwse geschie denis, was het evenmin een verrassing. Hij reageerde met een enkel zinnetje op het panorama. De sleutel die zich in het archief bevindt, was bij hem bekend. En hij wist dus dat er een panorama van Vlissingen had bestaan. Aan het begin van de jaren negentig toog hij naar Londen om te kij ken of hij het gebouw waarin het tentoon gesteld was, kon vinden. Het gebouw van de familie Barker, dat speciaal ontworpen was voor het tonen van rondgeschilderde panorama's en indertijd gebouwd was aan het Leicestersquare, was onvindbaar op een klein stukje ronde muur na. Hij plaatste oproepen in organen van historische ver enigingen in Engeland om meer van het panorama te weten te komen. Zo kwam hij in het bezit van een kopie van het programmaboekje dat bij het panorama hoorde. Toen ik afgelopen voorjaar in de British Library en in de universiteitsbibliotheek van Edinburgh zocht, heb ik geen enkele ver wijzing naar een boekje als dit gevonden. Wel gezocht, want van de meeste panora ma's die de familie Barker maakte, is een dergelijk boekje waarin het te bezichtigen panorama uitgelegd werd, teruggevonden. Dat ik in Londen en in Schotland niets kon vinden, was niet vreemd want het blijkt zich in Birmingham te bevinden. Toen ik Gert-Jan de Rooij ontmoette, was hij zo goed zijn kennis te delen en mocht ik het boekje kopiëren. Het programmaboek je geeft antwoord op een aantal vragen en maakt meteen duidelijk dat het panorama gereisd heeft. Het is in Birmingham ten toongesteld in het panoramagebouw in de New-Street. Het boekje bevat een beschrij ving van de provincie Zeeland ten tijde van het bombardement van 1809, een beknopte geschiedenis van Vlissingen, een uitleg van de gebouwen op het panorama en een ver slag van hetgeen zich volgens de Engelsen rond het bombardement heeft afgespeeld. Het is aardig om te lezen hoe de Engelse propaganda werkte. Als reden om het stad huis van Vlissingen te bombarderen met de congrevische pijlen (congreve rockets) Oktober 2009 13

Den Spiegel | 2009 | | pagina 15