die ervoor zorgden dat het gebouw met de inventaris, waaronder het archief van de gemeente, vrijwel geheel afbrandde, wordt gegeven dat zich daar Louis-Claude Monnet de Lorbeau (1766-1819), de Franse bevel hebber in Vlissingen, bevond. Hij zou daar aan het feesten geweest zijn en veel wijn hebben gedronken, terwijl de bevolking van Vlissingen zich moest zien te redden en de vele branden die overal ontstonden, moest zien te blussen. In het huidige gemeentearchief van Vlissingen bevindt zich ook een aantal do cumenten afkomstig uit het familiearchief van generaal Monnet. Daaruit blijkt dat generaal Monnet andere zaken te doen had, dan te feesten, (n het dagboek dat hij schreef nadat hij in Engeland als krijgsge vangene zat, weerlegt hij de beschuldigin gen van Napoleon als zou hij de stad niet goed genoeg verdedigd hebben. Hij toont in zijn dagboek ook medeleven met de bur gerij die onder zeer barre omstandigheden meehielp om de branden te blussen. Het voorwoord van het boekje dat we in handen kregen via Qert-Jan de Rooij geeft antwoord op de vraag waarmee ik rondliep of het zeker is dat Henri Aston Barker in Vlissingen is geweest om de situatie te te kenen en te schilderen. Soms werkten de panoramamakers aan de hand van tekenin gen en schetsen van collega-schilders en/ of militairen ter plekke of ging de schilder later naar de plaats in kwestie. Mijn aanname was dat Henri Aston Barker wel in Vlissingen is geweest en misschien zelfs wel tijdens het bombardement. De gravure van het bombardement vanaf de Nolledijk, waarvan in het Zeeuws Archief en in het muZEEum een afdruk te zien is, is zeker gemaakt door Henri Aston Barker. Het pas opgedoken gezicht op Vlissingen vanaf de landzijde is niet gesigneerd, maar het is waarschijnlijk, dat het eveneens van de hand van de Engelse schilder is. Verder zijn de afbeeldingen van de stad dermate exact dat de schilder de situatie nauwkeu rig bestudeerd moet hebben en waarschijn lijk ter plekke aanwezig was. We weten dat Henri Aston Barker regelmatig op reis ging om zijn panorama's zo waarheidsgetrouw mogelijk te kunnen schilderen. In het programmaboekje staat: Grand cir cular view of the Siege of Flushing, as ta ken on the spot, by H.A. Barker, who ac companied the Expedition to Holland, for the express Purpose. Duidelijker kan niet, lijkt me. Nu hoop ik natuurlijk dat u, geachte lezer, nog een deel van het oorspronkelijke pa norama aan de muur heeft hangen en ons dat meldt... Bronnen: Gemeentearchief Vlissingen, Aanwinsten 2009, 176, Ingekleurde pentekening, folder ten behoeve van de tentoonstelling, c. 1810. Gemeentearchief Vlissingen, Aanwinsten 2009, 189, stukken (kopieën) betreffende verdediging van Walcheren in juli en augustus 1809, afkomstig uit het bezit van generaal Monnet 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 16