muZEEumnieuws 400 JAAR MANHATTAN, Zeeland (her)ontdekt Amerika wethouder van Volkshuisvesting. Hij kon zijn ideaal, het verbeteren van de omstan digheden van de arbeiders, gaan verwe zenlijken en zou daar ook inderdaad al zijn energie aan wijden. Maar Walcheren was hem kwijt. Om in de regio of plaatselijk in Middelburg hetzelfde te doen als hij in Amsterdam zou doen, ontbrak Floor Wibaut de steun en zoals ge zegd, wat hij in Amsterdam deed kwam ten goede aan tienduizenden arbeiders in die stad én via de daaruit gevolgde publiciteit aan het socialisme in het algemeen. Het socialisme dus in zijn reformistische vari ant, waarvan het citaat uit Wibauts auto biografie aan het begin van dit artikel een soort vooruitblik vormde. Bronnen: - Bert Altena, Een broeinest der anarchie. Arbeiders, arbeidersbeweging en maatschappelijke ontwikke ling. Vlissingen 1875-1929 (1940), Amsterdam, 1989 Gillis Willem Benjamin Borrie, f.M. Wibaut. Mens en magistraat. Ontstaan en ontwikkeling der socialisti sche gemeentepolitiek, Assen, 1968 Florentinus Marinus Wibaut, Levensbouw. Memoires, Amsterdam, 1936 In de vijftiende eeuw ontdekten Portugese ontdekkingsreizigers een route over zee naar Azië; het continent waar kostbare specerijen en producten als zijde werden geproduceerd. Meer dan honderd jaar later namen ook de in woners van de nieuwe Republiek der Verenigde Nederlanders deel aan deze lucratieve handel. In 1602 besloten inwoners van de gewesten Zeeland en Holland samen te werken om de kostbare reis naar Azië te financieren. Hiervoor werd de Vereenigde Oost-Indische Compagnie (VOC) opgericht. Menig schip vertrok voor een reis van soms jaren, om rijk beladen terug te keren. Ontdekkingsreizigers werden dan ook aan gemoedigd om een korte route naar Azië te zoeken. In de zestiende eeuw dacht men dat het mogelijk zou moeten zijn om langs de Noordpool naar Azië te varen. Men was Danielle Otten met name op zoek naar een rivier of andere doorgang die de Atlantische oceaan met de Chinese zee verbond. Rond 1600 was het noordoostelijk deel van Noord Amerika nog een blinde vlek op de kaart. In 1609 gaf de VOC de Engelse ont dekkingsreiziger, Henry Hudson opdracht om dit gebied te verkennen in de hoop een route van oost naar west te vinden. In 1609 voer Hudson met zijn schip, de Halve Maen, een rivier op die nu naar hem is vernoemd. Na ruim 300 kilometer kwam hij tot de conclusie dat dit niet de gewenste doorgang was naar de Chinese Zee. Na te rugkeer in Holland meldde Hudson de ont dekking van de rivier, waarna de bewind hebbers van de VOC besloten het gebied te koloniseren en het Nieuw Nederland te noemen. In 2009 is het vierhonderd jaar gele den dat Henry Hudson zijn reis maakte. Daarom staan dit jaar drie tentoonstellin gen in het teken van de relatie Zeeland- Amerika. Van 5 september 2009 tot en met 7 februari 2010 is de tentoonstelling 400 JAAR MANHATTAN, Zeeland (her)- 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 20