Van Vlissingen naar Amerika, van Koudekerke naar Amsterdam en een verrassend panorama Aaeke Verbonk-Rodenhuis Meerdere onderwerpen komen in deze Spiegel aan de orde. Een groot deel daar van handelt over 400 jaar Nederlandse spo ren in de Verenigde Staten, van 1609, het jaar dat Henry Hudson de streek ontdekte die tegenwoordig New York heet, via 1833, het jaar dat Thomas Dixon consul-generaal werd in Boston C1SA. Daarnaast het andere jubileum, 1809, het bombardement op Vlissingen door de Engelsen en de afbeeldingen daarvan. We eindigen rond 1914 als de zoon van een Vlissingse koopman en waarschijnlijk de bekendste socialist die Walcheren heeft voortgebracht wethouder van volkshuisves ting wordt in Amsterdam. Arendo Joustra vertelt in Ontstaan en roem van het Amerikaanse Vlissingen over het Amerikaanse plaatsje Flushing, vooral be kend van de tenniswedstrijden van de ÜS Open. Bij het schrijven van een artikel voor een speciale editie van het weekblad ELseuier naar aanleiding van het Hudsonjaar ontdek te hij dat Vlissingse emigranten niets te ma ken hebben gehad met het stichten van dit plaatsje. Iets wat veel Vlissingers misschien denken. 1833 Thomas Dixon is het verhaal dat Jan Lagendijk schreef naar aanleiding van het artikel van Hans Krabbendam in Den Spiegel van april jl.De Amerikaanse con sulaire agent in Vlissingen. Lagendijk geeft een beeld van een turbulente tijd: Franse bezetting, oorlog met Engeland en de ge schiedenis van Thomas Dixon en zijn fami lie. Dixon was een Vlissingse vrijmetselaar van Schotse komaf, die in 1833 Nederlands consul werd in Boston ÜSA. Veronica Frenks zorgt voor een aanvulling op haar vorige artikel Panorama Vlissingen. Hoe een zoektocht steeds nieuwe gege vens kan brengen wordt hier uit de doe ken gedaan in Nieuwe informatie over het Panorama Vlissingen. Dat Vlissingen erg belangrijk was voor de Engelsen blijkt wel uit één en ander. Wie weet komt er nog meer informatie boven! In Van Koudekerke naar Amsterdam gaat Jan Zwemer uit van een citaat uit de au tobiografie van Floor Wibaut, de zoon van een Vlissingse koopman. Het citaat gaat over de jaren voor de vorige eeuwwisseling, toen hier op Walcheren het socialisme nog behoorlijk onbekend was. Wibaut werd in 1914 wethouder in Amster dam waar hij zijn ideaal, het verbeteren van de leefomstandigheden van de arbeiders heeft kunnen verwezenlijken. Zwemer con stateert dat Wibaut een reformistische vari ant van het socialisme vertegenwoordigde. Het artikel vormt een boeiende aanvulling op eerdere artikelen over de familie Wibaut. Het muZEEumnieuws door Danielle Otten is vrijwel geheel gewijd aan de tentoon stelling 400jaar Manhattan, Zeeland (her) ontdekt Amerika, te zien van 5 september 2009 tot en met 7 februari 2010. Deze ten toonstelling is de laatste in de reeks rond het Hudsonjaar. De tentoonstelling is sa men met de Amerikaanse Salmangundi Club gerealiseerd, een sociëteit van beel dende kunstenaars, gevestigd in New York en was eerder te zien in New York. Verder wordt de expositie rond kunstenaar en modelbouwer Han Reijnhout verwacht van 17 oktober 2009 tot en met 7 maart 2010. Bij deze expositie verschijnt een fraai boekwerk. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 4