Ontstaan en roem van het Amerikaanse VI is sin gen Arendo Joustra Het Amerikaanse plaatsje Flushing, tegenwoordig vooral bekend van de tenniswedstrijden van de CIS Open, maakt sinds 1898 deel uit van de stad New York. Dit artikel gaat over het ontstaan van Flushing, dat oorspronkelijk Vlissingen heette, en over het belang van de Flushing Remonstrance voor de godsdienstvrijheid in de Verenigde Staten. Flushing is niet alleen de aanduiding van Engelstaligen voor de Zeeuwse stad Vlissingen, maar ook voor het plaatsje aan de oostkust van de Verenigde Staten dat in 1898 werd opgeslokt door de stad New York. Inmiddels is het een wijk met circa 170.000 inwoners in Queens, een van de vijf stadsdelen van New York. Het ligt een kilo meter of vijftien ten oosten van Manhattan. Als geboren Vlissinger heb ik altijd ver ondersteld dat Flushing in Amerika door Vlissingse emigranten is gesticht. Dat de werkelijkheid anders is, ontdekte ik on langs bij het schrijven van een artikel voor de Speciale Editie Ons Amerika van het weekblad Elsevier. Die editie gaat over 400 jaar Nederlandse sporen in de Verenigde Staten. Aanleiding is de viering van het Hudson-jaar: in 2009 is het precies vier eeuwen geleden dat de Engelsman Henry Hudson in dienst van de Vereenigde Oost-Indische Compagnie on der meer de streek ontdekte die tegenwoor dig New York heet, maar in de Nederlandse tijd (1609-1674) Nieuw Amsterdam werd genoemd. Nieuw Amsterdam was weliswaar de be langrijkste, maar niet de enige nederzetting Gezicht op Nieuw Amsterdam, door Johannes Vingboons, 1665. Origineel bevindt zich in het Nationaal Archief te Den Haag. Oktober 2009 3

Den Spiegel | 2009 | | pagina 5